IK Sporting tar nästa steg

Vi står inför ett nytt spännande år med många nyheter och utvecklingsmöjligheter. 
Här är det viktigaste i dagsläget som vi önskar förmedla inför säsongen 2026.

Inför 2026 satsar vi på att stärka och tydliggöra vår verksamhet och skapa ännu bättre förutsättningar för både bredd och elit i enlighet med regelverk från vårt specialförbund SvSF samt RF.
Vi vill att alla ska känna sig delaktiga i utvecklingen – därför kommer en enkät inför säsongen att skickas ut inom kort på vår nya Facebook sida, samt länk från Sweden Sporting. Kontinuerlig dialog för utveckling är viktigt och Dina åsikter är viktiga!

Verksamhetsplan & Budget 2026
Verksamhetsplan och budget lämnades in till SvSF styrelse för granskning och kommentarer slutet av oktober och vi har haft två korta genomgångar med stab och styrelserepresentanter i oktober samt november (i samband med Skytteforum). Återstår två genomgångar ytterligare, varefter budget blir fastställd i januari månad och givetvis så påverkar budget Sportings verksamhetsplan. 

Fokusområden för Sporting under kommande år är fortsatt satsning på både bredd och elit samt utveckling av tävlingsstrukturen. Vi återkommer snarast möjligt med mera information för fortsatt dialog och allas gemensamma arbete för att genomföra denna satsning. Budgetarbetet inom SvSF sker enligt en fastställd process lika för alla nio Idrottskommittéer. 

Nya digitala satsningar

Ny officiell Facebook-sida – följ nya FB sidan för nyheter, bilder och liveuppdateringar.
Vi har en dialog med Sweden Sporting, att officiella informationsflödet flyttas till IK Sportings nya officiella Facebook-sida, här i ingår information även från tävlingsarrangörerna för officiella tävlingar.
Detta sker nu för samtliga skyttegrenar/idrottskommittéer inom SvSF, så att all viktig information samlas på ett ställe för bättre översikt för alla.

SkytteTA – förbundets system för tävlingsadministration som lanserades i juli 2025 är ett komplext system till för alla skyttegrenar inom SvSF.  Implementeringen skedde ”mitt i säsongen” för alla utomhus skyttegrenar inklusive Sporting och hade, såsom alla nya digitala verktyg, några besvärliga buggar som skulle hanteras.
Detta gjordes mycket bra i samarbete mellan respektive arrangör samt specialkompetens i SvSF och IT företaget som utvecklar SkytteTA.

Därefter har IK Sporting fört en dialog med ansvarig projektledare på SvSF Stab samt IT företaget, och kommer även så göra fortlöpande.

Tack till er arrangörer som sen även bidrog med ”detaljer från i somras” och ”önskemål” till de möten / dialog som IK Sporting haft under hösten och kommer att ha även under kommande året.

Denna dialog kommer vara del den pågående utvecklingen av SkytteTA så systemet kommer att landa i det planerade effektiva Arenaprogrammet som är till för fortsatt bra Tävlingsarrangeman men även som bas för data med information till Sportings fortsatta utveckling tillsammans med övriga skyttegrenar i SvSF.

Fortsatt information kommer fortlöpande från projektledaren SkytteTA samt från IK Sporting.
 

SM-veckan i Norrköping med Compak Sporting som enda skyttegren på programmet var en av årets absoluta höjdpunkter. 

 Tävlingssäsongen 2026
Efter Enkäten och fastställd Budget återkommer vi i januari med information gällande bl.a.  SM- och Rankingtävlingar samt Landslagsuppdrag internationellt.

Rankingsystemet görs om till 2026 och ett starkt förslag är att den kommer att fungera ungefär lika som hos våra Nordiska grannländer inom Sporting.
SkytteTA är anpassad även för Ranking av utvalda tävlingar och detta sker redan i några andra skyttegrenar inom SvSF.

Tillsammans gör vi 2026 till ett år fyllt av utveckling, gemenskap och framgång både nationellt och internationellt. Håll utkik efter enkäten och följ sedan Nyheter på vår nya IK Sporting Facebook sida (FB sidan lanseras inom kort) och på SvSF hemsida/IK Sporting

Till dess
En God Jul och ett Gott Nytt Skytteår, med mycket glädje under träning och tävling.

önskar
IK Sporting

Timo, Peter, Vakant


 

Peter Sundqvist 25-12-11