Fem svenska medaljer när NM inleddes
Nordiska Mästerskapen i estniska Elva fick en stark svensk start under torsdagen. När de första medaljerna delades ut blev det fem svenska medaljer genom Emil Thomssons guld i sportpistol herrjuniorer, Oskar Löfvanders silver i gevär 50 meter 3 positioner (50m 3P) herrjuniorer, Izabella Frejds brons i sportpistol damjuniorer samt ett lagguld för herrjuniorerna och ett lagsilver för damjuniorerna i sportpistol.
För juniorerna i sportpistol blev det svenska medaljer på både herr- och damsidan. Sverige fick med sig tre skyttar till herrjuniorfinalen genom Ture Thomsson, Christian Sternbrink och Emil Thomsson. När finalen skulle avgöras var det Emil som gick hela vägen och tog hem guldet. I damjuniorklassen tog sig både Izabella Frejd och Märta Pettersson vidare till final, där Izabella säkrade bronset.
– Väl i finalen gick det okej. Jag hade bra träffbilder och många tior. Det slutade med ett brons, vilket är superkul då det var mitt sista NM som junior och ett mål redan sedan förra NM, säger Izabella.
I lagtävlingarna fortsatte de svenska framgångarna. Herrjuniorlaget med Ture Thomsson, Christian Sternbrink och Emil Thomsson tog guld, medan damjuniorlaget med Izabella Frejd, Märta Pettersson och Nova Möllerstedt sköt hem silvret.
Även i 50m 3P blev det svensk medalj. Oskar Löfvander tog sig vidare till final som åttonde och sista skytt, men avancerade sedan hela vägen till silverplatsen.
– Det här är min första internationella medalj. Jag är grymt nöjd och hoppas att medaljen är fin, säger Oskar.

I samma gren slutade Axel Rantakokko tia i herrjuniorkvalet, medan Freja Gärdestam var bästa svenska skytt i damjuniorernas 50m 3P. Med en niondeplats missade hon finalen med en placering.
Samtidigt inleddes tävlingarna i skeet och trap. Efter de första 50 duvorna av 125 i grundomgången finns flera svenskar med i kampen om finalplatserna. I skeet delar Mattias Lagesson ledningen i herrklassen på 48 träffar efter två rundor, medan Henrik Bengtsson ligger på delad sjundeplats och David Jonsson på tionde plats. Bland herrjuniorerna är Elliot Torro Bergström delad tvåa efter den första dagens skytte, samtidigt som Theo Svärd ligger femma.

I trap återfinns Patrik Lindholm på tredje plats bland herrarna efter 45 träffar och Elias Thidell på femte plats med 44. På damsidan toppar Camilla Andreasson resultatlistan efter den första dagens skytte, medan Ben Colton ligger femma i herrjuniorklassen.
Enligt skeetledaren Benny Gunnarsson känns läget lovande inför de kommande dagarna och bedömningen är att Sverige har goda möjligheter att vara med och kämpa om medaljer på både junior- och seniorsidan. Den svenska truppen har dessutom fått njuta av fina förhållanden i Elva med sommarvärme och temperaturer runt 26 grader.

Under fredagen flyttar en del av mästerskapet till Tehvandi där medaljer ska delas ut i luftgevär och luftpistol. Samtidigt fortsätter grundomgångarna i skeet och trap i Elva med ytterligare 50 duvor innan finalplatserna ska avgöras senare under mästerskapet.
Vi gratulerar dagens svenska medaljörer och önskar hela truppen lycka till under de kommande tävlingsdagarna.
Se samtliga resultatlistor här



