SM KINNA: Emil Martinsson briljerade i regelbundna lopp
En jämn grundomgång invaggade möjligen medtävlarna i trygghet innan Emil Martinsson defilerade fram till guldet i lördagens regelbundna lopp i moving target vid SM i Kinna.

I grundomgången var Emil Martinsson, Osby, och Jesper Nyberg, Hylte, några steg före övriga. Emil vann den med 574 poäng mot 573 dito för Jesper, vilket innebar att de landade på var sin halva i semifinalen.
- - Lite tveksam start med två skott som inte stämde, grunden är väl i underkant godkänd, analyserade Emil så långt.
Väl i semin ställdes Emil mot Pontus Thuresson, Åtvid, medan Jesper ställdes mot Oscar Eliasson, Hylte. Det senare innebar klubbderby.
I den första semin gick Emil fram till 4-0 innan Pontus reducerade till 4-1. Martinsson drog sedan längsta strået med 6-1.
Den andra semin var betydligt jämnare och även om Jesper hade övertaget så var det bara med en enstaka poäng fram till sista skottet då 5-4 blev 6-4 i Nybergs favör.

Bildtext: Bronsmatch mellan Oscar Eliasson och Pontus Thuresson.
Även bronskampen mellan Oscar Eliasson och Pontus Nyberg blev tämligen jämn fram till 4-3 innan Oscar ryckte till slutresultatet 6-3.
I guldmatchen tog Jesper Nyberg ledningen med 1-0, men sen kvitterade och vände Emil Martinsson, för att sen aldrig släppa greppet. 5-1 reducerades till 5-2 innan Emil avgjorde till 6-2. Guldet till Emil och silvret till Jesper.

Bildtext: Guldmatch mellan Jesper Nyberg och Emil Martinsson.
- - I medaljmatcherna gäller att inte ha så många skott utanför tian, då går det vägen. Siktar man på centrumtior blir det för mycket press. Jag är jättenöjd med genomförandet i medaljmatcherna, summerade Emil Martinsson.

Bildtext: Guldmedaljören Emil Martinsson flankeras av silvermedaljören Jesper Nyberg och bronsmedaljören Oscar Eliasson.
För viltmålsskyttarna är VM i Tallinn i sommar det stora målet, med mästerskap på både 10 och 50 meter.
- - Där ska vi svenskar hjälpa dem med 50-metersbanan. På 10 meter kommer vi att skjuta på de nya tavlorna som användes i Armenien, vilka sänkte resultatnivån ordentligt, konstaterar Emil, som berättar att de tagits fram utan dialog med skyttarna och att något troligen måste göras med dem innan VM.
I Kinna fortsätter vi mästerskapen imorgon söndag med blandloppen över 40 skott och utan final.
Text och Bild: Mikael Svensson



