Vi tar pulsen på…Fanny Sörensson, Söraby Skytteförening
I samband med VM-kvalet tog vi pulsen på Fanny, som hade en riktig drömhelg senast i Karlstad och nu inledde starkt i sin ”hemmaborg” Sörabyhallen.
Berätta lite om dig själv: Utbildning/jobb och om livet vid sidan om skyttet?
Har tagit studenten från RIG i Sävsjö och tränar mest skytte just nu på hemmaplan. Jag älskar Söraby och att träna här i Sörabyhallen.
Berätta om skyttekarriären; grenar, favoritdisciplin osv?
Luft 10 meter är det som gäller. Hade gärna provat på 50 meter. Har hållit på med stående sen 13-årsåldern.
Har du någon förebild? (kan vara inom eller utom skyttet)
Inte direkt.
Har du någon ”grej” eller rutin som du alltid gör innan tävling, ex:vis hockeyspelare som måste knyta höger skridsko före vänster?
Jag knyter alltid vänster skyttesko först. Men det viktigaste är att jag alltid äter en banan innan start, det är min trygghet.
Vad är ditt bästa skytteminne?
Alla utlandsresor, jag gillar att skjuta i Tyskland. Bundesliga hade varit häftigt. Men med vänner och resor slår högt.
Vad är ditt sämsta alternativt konstigaste skytteminne?
Rev ned Essie Anderssons vattenflaska och allt blev blött, då var det panik.
Framåtblick och mål?
Jag vill bli bäst i Världen. Absolut skjuta OS nån gång i livet.

Bildtext: Fanny i startgroparna inför lördagens andra start i VM-kvalet i "hemmaborgen".
Fem snabbfrågor:
1) Vilken sport följer du utöver skyttet? Följer inte så mycket.
2) Annan sport du gillar att utöva (ej skytte)? Gymmar och löper.
3) Galafest eller bonnafest? Hemmafest.
4) Vilken skytt vill du bjuda på middag? Märta Solegård och Essie Andersson.
5) Det visste du inte om mig? Tränar ofta extremt sent.



