Swedish Cup och Sävsjö kommun knyter tätare band som samarbetspartners
Ännu ett steg i strategin att växla upp Swedish Cup från tävling till event togs på tisdagskvällen då tävlingsledningen träffade Sävsjö kommun för att knyta tätare band till såväl kommunen som det lokala näringslivet och föreningslivet.
Bildtext (huvudbild): Hannah Göransson från Sävsjö och Victor Lindgren boende i Sävsjö är Sävsjö kommuns ambassadörer i marknadskommunikationen, här vid föreningsdagen 2025.

Sävsjö kommun värdesätter att många duktiga skyttar har anknytning till orten.
Både intern och extern kommunikation är lika viktiga inom ett företag eller en organisation. Budskapet kan skilja något men båda bygger på värdegrund och inriktning.
Denna artikeln är intern information inom skyttet, men mötet den handlar om bygger helt på marknadskommunikation, och utan intern information och verksamhet finns inget att bygga marknadsföringen på. Något som SC-organisationen är noga med i strategi och mediaarbete.
Närvarade vid detta mötet gjorde Anders Varga, Kultur- och Fritidschef samt Fredrik Håkansson från Barn- och utbildningsnämnden (Fredrik är även ordförande i Sävsjö skyttecenter). Från Swedish Cup medverkade tävlingsledarna Christian Erlandsson och Lars-Erik Bjuhr samt Mikael Svensson, media-ansvarig.
Ett ingångsvärde från kommunens sida är vinstgivande arrangemang med mervärde för Sävsjös invånare. Utöver separat finalbana och streaming är målet att ortinvånarna ska ta del av evenemanget, samtidigt som Swedish Cup knyter partnerskap med det lokala näringslivet. Lars-Erik presenterade de fyra huvudpunkterna för 2027:
- · Separat finalhall
- · WEB-sändning i samarbete med A-roll från Vetlanda
- · Partnerskap lokalt näringsliv
- · Partnerskap lokalt föreningsliv

Internationell prägel med flaggor var en satsning till 2026, nya steg till 2027.
Anders Varga, som tidigare jobbat med event framhöll att allt handlar om synlighet.
Beslöts att ta fram en förklarande jingel om skytte.
Nästa möte är preliminärt bokat till 18 augusti, då kommunen även kopplar på Vd:n för SNAB (Sävsjö Näringsliv AB) och kommunens kommunikationsavdelning för det fortsatta arbetet.
I september planeras sedan event och träff med näringslivet, för att få fler engagerade. Att såväl skyttepartners som lokala partners finns med, det gäller redan från årets event, då Småland meeting point med värdshusen i Vrigstad och Ullinge klev in som en av tre huvudpartners tillsammans med skytterelaterade Megalink och Walther.
Vi har all anledning att återkomma till Swedish Cup:s utvecklingsresa från tävling till event, såväl vad beträffar intern kommunikation som i detta fallet marknadskommunikation. Allt för att skyttar, ledare och supporters samt lokal publik och WEB-publik ska få bästa upplevelse.
Mikael Svensson, text och bilder



