250 miljoner till idrottsanläggningar – möjlighet för skytteföreningar
Regeringen har beslutat om en omfattande satsning på idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor för nybyggnads- och renoveringsprojekt och Boverket tilldelas 8 miljoner. Satsningen ger idrottsföreningar runt om i landet förbättrade möjligheter att utveckla sina anläggningar – och är högst relevant även för skyttesportens föreningar.
– Den här satsningen kommer att göra skillnad. En av tre barn- och ungdomsföreningar tvingas i dag tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på tider och platser att vara på. Genom stödet har vi möjlighet att hjälpa många föreningar att få bättre förutsättningar där de bedriver sin verksamhet, säger Anna Iwarsson, ordförande i Riksidrottsförbundet.
Tillgång till fungerande och godkända idrottsanläggningar är en avgörande framtidsfråga för hela idrottsrörelsen. För skyttesporten är detta särskilt tydligt, då verksamheten ofta är beroende av skjutbanor med höga krav på säkerhet, bullerhantering och löpande underhåll. Brist på ändamålsenliga anläggningar riskerar att begränsa både rekrytering och utveckling inom skyttesporten.
Regeringen har beslutat att tilldela Riksidrottsförbundet 240 miljoner kronor för nybyggnation och renovering av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer under 2026. Medlen ska användas till bland annat nybyggnads- och renoveringsprojekt, vilket innebär att även skytteföreningar med behov av upprustning, anpassning eller nybyggnation nu har möjlighet att söka stöd.
Satsningen är efterlängtad och förväntas få positiva effekter under lång tid framöver. Riksidrottsförbundet uppdaterar nu sitt regelverk för stöd till anläggningar och idrottsmiljöer för att kunna möta fler föreningars behov.
Så kan skytteföreningar ta del av stödet
Skytteföreningar som är intresserade av att söka stödet uppmanas att redan nu ta kontakt med det RF-SISU-distrikt där föreningen är verksam. Genom RF-SISU-distriktet kan föreningen få stöd i att diskutera projektidéer och vägledning genom ansökningsprocessen.
Stödet är indelat i följande områden:
– Stöd till nybyggnads- och ombyggnadsprojekt
– Stöd till renoveringsprojekt
– Stöd till energi- och miljöprojekt
Skyttesportförbundet ser satsningen som en viktig möjlighet för våra föreningar att stärka sina anläggningar och skapa bättre förutsättningar för framtida verksamhet.
Källa: rf.se




