NM-uttagning gevär 6.5 tom 2023-06-11
Uppdatering av uttagningslistor.
|
|
|
Resultat från tävlingar utanför UK-lista är markerade med FET text |
|
||||
Uttagningar till NM seniorer |
|
|
||||||
Resultat t.o.m 230611 |
|
NM-poäng prestationspoäng |
|
|||||
|
|
|
fyra högsta |
|
Banskytte |
|||
Plac. |
Namn |
Förening |
1 |
2 |
3 |
4 |
Totalt |
Placeringspoäng |
1 |
Olle Gabrielsson |
Rommehed |
28 |
26 |
25 |
0 |
79 |
1 |
2 |
Elin Åhlin |
Bälgviken |
30 |
27 |
0 |
0 |
57 |
2 |
3 |
Martin Nilsson |
Kvistbro |
26 |
19 |
11 |
0 |
56 |
3 |
4 |
Kasper Svensson |
Eggvna-Bråttensby |
27 |
12 |
0 |
0 |
39 |
4 |
5 |
Stefan Lundqvist |
Ununge |
21 |
15 |
0 |
0 |
36 |
5 |
6 |
Anders Petersson |
Älmhults SKF |
16 |
14 |
0 |
0 |
30 |
6 |
7 |
Peter Lundqvist |
Ununge |
29 |
0 |
0 |
0 |
29 |
7 |
7 |
Henrik Olsson |
Öved-Östraby SKF |
18 |
11 |
0 |
0 |
29 |
7 |
9 |
Casper Fredriksson |
Ramselefors SKF |
25 |
0 |
0 |
0 |
25 |
9 |
10 |
Henry Håkansson |
Eda |
23 |
0 |
0 |
0 |
23 |
10 |
11 |
Magnus Larsson |
Älekulla |
21 |
0 |
0 |
0 |
21 |
11 |
12 |
Christel Hedström |
Ängelholms SKF |
18 |
0 |
0 |
0 |
18 |
12 |
13 |
Johan Yngveson |
Gammalstorps SKF |
16 |
0 |
0 |
0 |
16 |
13 |
14 |
Stefan Lundgren |
Nedre Ullerud |
12 |
0 |
0 |
0 |
12 |
14 |
15 |
Patrik Johansson |
Rommehed |
11 |
0 |
0 |
0 |
11 |
15 |
15 |
Emma Johansson |
Ramselefors SKF |
11 |
0 |
0 |
0 |
11 |
15 |
17 |
Johannes Ek |
Kalix |
10 |
0 |
0 |
0 |
10 |
25 |
18 |
Peter Falk |
Trollhättan |
10 |
0 |
0 |
0 |
10 |
25 |
NM-uttatagning kombinationsskyttar 2023 |
|||||
Här redovisas de 15 bästa kombinationsskyttarna t.o.m. 230611 tävlingar |
|||||
NM laget består av 10 skyttar. |
|||||
Två skyttar tas ut av lagledarna. |
|||||
Åtta skyttar tas ut enligt tre kriterier: |
|||||
• De två skyttar som toppar respektive fält- och banskytte tabeller erbjudas plats i laget. |
|||||
• Direktuttagna från föregående år är skytt som vinner en guldmedalj vid NM, samt den skytt som vid NM får den lägsta sammanlagda placeringspoängen, ordningen är efter borttagande av övriga länder samt juniorer. |
|||||
∙ Efter att respektive toppskyttar i fält- och banskytte tabellerna, samt att direktuttagna skyttar tagit plats i laget, går resterande platser till skyttar med lägst kombinationspoäng. |
|||||
Skyttar som är klara efter fältuttagningen 2023 samt efter NM 2022: |
|||||
NM-22 |
Stefan Lundqvist |
Ununge |
|||
Fält |
Olle Gabrielsson |
Rommehed |
|||
Fält |
Ingemar Månsson |
Helsingborg |
|||
Båda grenarnas placeringspoäng slås ihop till en gemensam kombinationspoäng. |
|||||
Gren placering 1-15 erhåller placeringspoäng 1-15 Skyttar som har tagit minst en poäng i grenen erhåller alla samma 25 placeringspoäng. |
|||||
Alla skyttar som ej har erhållit minst en poäng i grenen får 50 placeringspoäng. |
|||||
Efternamn |
Förening |
EJ KLAR Bana-23 Plac.poäng |
Fält-23 Plac.poäng |
Total MIX Plac.poäng |
|
Anders Peterson |
Älmhults Skf (Sm) |
6 |
3 |
9 |
|
Elin Åhlin |
Bälgviken |
2 |
9 |
11 |
|
Magnus Larsson |
Älekulla skf (Vg) |
11 |
5 |
16 |
|
Patrik Johansson |
Rommehed skf (Da) |
15 |
10 |
25 |
|
Kasper Svensson |
Eggvena-Bråttensby |
4 |
25 |
29 |
|
______________________________________________________________________ |
|||||
Peter Lundqvist |
Ununge |
7 |
25 |
32 |
|
Henry Håkansson |
Eda |
10 |
25 |
35 |
|
Christel Hedström |
Ängelholm SKF (Sk) |
12 |
25 |
37 |
|
Stefan Lundgren |
Nedre Ullerud skf (Vä) |
14 |
25 |
39 |
|
Johannes Ek |
Kalix |
25 |
25 |
50 |
|
Martin Nilsson |
Kvistbro |
3 |
50 |
53 |
|
Leif Sandberg |
Kalix skf (No) |
50 |
6 |
56 |
|
Christer Berntsson |
Varberg Skf (Ha) |
50 |
7 |
57 |
|
Henrik Olsson |
Öved-Östraby SKF |
7 |
50 |
57 |
|
Liselott Danielsson |
Värnamo Skf (Sm) |
50 |
8 |
58 |
NM-uttagning 2023 juniorer Banskytte 6,5 |
||||
Poängfördelningen utgår från det Svenska mästerskapsprogrammet. Poängen fördelas och motsvarar enligt nedan oavsett vilket tävlingsprogram som används:
UT-Poäng vid resultat 20 315- 15 305-314 10 295-304 5 275-294 |
||||
Skyttens fyra bästa tävlingar räknas.
Uttagningar till NM juniorer |
|
NM-poäng |
|
||||
Resultat t.o.m. 230611 |
|
fyra högsta |
|
||||
Plac. |
Namn |
Förening |
1 |
2 |
3 |
4 |
Totalt |
1 |
Liam Bernhardsson |
Mönsterås |
20 |
15 |
15 |
15 |
65 |
2 |
Albin Sandmark |
Christianstad |
15 |
15 |
10 |
10 |
50 |
3 |
Rasmus Jagerstål |
Löberöd |
15 |
10 |
10 |
10 |
45 |
4 |
Alvin Jonasson |
Eda |
15 |
10 |
10 |
0 |
35 |
Lars Lindgren, lagledare NM
Clas Bernhardsson, lagledare NUM