NM-uttagning gevär 6.5 tom 230521
Här kommer uppdaterade listor efter helgens tävlingar.
|
|
|
Resultat från tävlingar utanför UK-lista är markerade med FET text |
|
||||
Uttagningar till NM seniorer |
|
|
||||||
Resultat t.o.m 230521 |
|
NM-poäng prestationspoäng |
|
|||||
|
|
|
fyra högsta |
|
Banskytte |
|||
Plac. |
Namn |
Förening |
1 |
2 |
3 |
4 |
Totalt |
Placeringspoäng |
1 |
Stefan Lundqvist |
Ununge |
21 |
15 |
0 |
0 |
36 |
1 |
2 |
Martin Nilsson |
Kvistbro |
19 |
11 |
0 |
0 |
30 |
2 |
3 |
Peter Lundqvist |
Ununge |
29 |
0 |
0 |
0 |
29 |
3 |
3 |
Henrik Olsson |
Öved-Östraby SKF |
18 |
11 |
0 |
0 |
29 |
3 |
5 |
Kasper Svensson |
Eggvna-Bråttensby |
27 |
0 |
0 |
0 |
27 |
5 |
6 |
Olle Gabrielsson |
Rommehed |
25 |
0 |
0 |
0 |
25 |
6 |
6 |
Casper Fredriksson |
Ramselefors SKF |
25 |
0 |
0 |
0 |
25 |
6 |
8 |
Christel Hedström |
Ängelholms SKF |
18 |
0 |
0 |
0 |
18 |
8 |
9 |
Johan Yngveson |
Gammalstorps SKF |
16 |
0 |
0 |
0 |
16 |
9 |
10 |
Anders Petersson |
Älmhults SKF |
14 |
0 |
0 |
0 |
14 |
10 |
NM-uttagning 2023 juniorer Banskytte 6,5 |
||||
Poängfördelningen utgår från det Svenska mästerskapsprogrammet. Poängen fördelas och motsvarar enligt nedan oavsett vilket tävlingsprogram som används: UT-Poäng vid resultat 20 315- 15 305-314 10 295-304 5 275-294 |
||||
Skyttens fyra bästa tävlingar räknas.
Uttagningar till NM juniorer |
|
NM-poäng |
|
||||
Resultat t.o.m 230521 |
|
fyra högsta |
|
||||
Plac. |
Namn |
Förening |
1 |
2 |
3 |
4 |
Totalt |
1 |
Liam Bernhardsson |
Mönsterås |
15 |
15 |
15 |
15 |
60 |
2 |
Albin Sandmark |
Christianstad |
15 |
15 |
10 |
10 |
50 |
3 |
Rasmus Jagerstål |
Löberöd |
15 |
10 |
10 |
10 |
45 |
Nationella NM 6,5 uttagningstävlingar t.o.m. 230521
Här redovisas tävlingar som är med på UK-listan samt inrapporterade resultat från övriga tävlingar.
Antal skott: |
|||||||
Liggande |
15 |
||||||
2:a Banserien Ramsele |
Denna tävling ligger utanför UK-listan |
Knästående |
11 |
||||
230520 |
Tävlingen ger -5 poäng mot poängmallen |
Stående |
9 |
||||
Seniorer NM poäng |
Endast skyttar som erhåller 10 eller mer uttagningspoäng redovisas i uttagningstabell inför NM |
||||||
Plac. |
Namn |
Förening |
Poäng |
Prestation PoängMall |
Avdrag EJ UK-listan |
Utdelad NM-Poäng |
|
1 |
Casper Fredriksson |
Ramselefors SKF |
330 |
30 |
-5 |
25 |
|
2 |
Johan Nilsson |
Ramselefors SKF |
303 |
3 |
-5 |
0 |
|
3 |
Mats Österlund |
Ramselefors SKF |
294 |
0 |
-5 |
0 |
Antal skott: |
|||||||
Dag 1 |
Liggande |
19 |
|||||
Sydrutten Älmhult |
Knästående |
8 |
|||||
230520 |
Stående |
8 |
|||||
Seniorer NM poäng |
Endast skyttar som erhåller 10 eller mer uttagningspoäng redovisas i uttagningstabell inför NM |
||||||
Plac. |
Namn |
Förening |
Poäng |
Prestation PoängMall |
Utdelad NM-Poäng |
||
1 |
Christel Hedström |
Ängelholms SKF |
322 |
18 |
18 |
||
2 |
Henrik Olsson |
Öved-Östraby SKF |
315 |
11 |
11 |
||
3 |
Johan Yngveson |
Gammalstorps SKF |
312 |
8 |
0 |
||
4 |
Liselott Danielsson |
Värnamo SKF |
309 |
5 |
0 |
||
5 |
Anders Petersson |
Älmhults SKF |
309 |
5 |
0 |
||
6 |
Kasper Svensson |
Eggvena-Bråttensby |
308 |
4 |
0 |
||
7 |
Rikard Elmlund |
Ka 2 SKF |
290 |
0 |
0 |
||
8 |
Christer Andersson |
Sandby-Gårdby SKF |
288 |
0 |
0 |
||
9 |
Christian Wrennstad |
Ängelholms SKF |
283 |
0 |
0 |
||
10 |
Thommy Jonasson |
Älmhults SKF |
257 |
0 |
0 |
||
Juniorer NM poäng |
|||||||
Plac. |
Namn |
Förening |
Poäng |
Utdelad NM-Poäng |
|||
1 |
Liam Bernhardsson |
Mönsterås SKF |
315 |
15 |
|||
2 |
Albin Sandmark |
Christianstads SS |
310 |
15 |
|||
3 |
Rasmus Jagerstål |
Löberöds SKF |
305 |
10 |
Antal skott: |
|||||||
Dag 1 |
Liggande |
19 |
|||||
Sydrutten Christianstad |
Knästående |
8 |
|||||
230520 |
Stående |
8 |
|||||
Seniorer NM poäng |
Endast skyttar som erhåller 10 eller mer uttagningspoäng redovisas i uttagningstabell inför NM |
||||||
Plac. |
Namn |
Förening |
Poäng |
Prestation PoängMall |
Utdelad NM-Poäng |
||
1 |
Johan Yngveson |
Gammalstorps SKF |
320 |
16 |
16 |
||
2 |
Henrik Olsson |
Öved-Östraby SKF |
313 |
9 |
0 |
||
3 |
Liselott Danielsson |
Värnamo SKF |
304 |
0 |
0 |
||
4 |
Christer Andersson |
Sandby-Gårdby SKF |
304 |
0 |
0 |
||
5 |
Christel Hedström |
Ängelholms SKF |
303 |
0 |
0 |
||
6 |
Anders Petersson |
Älmhults SKF |
303 |
0 |
0 |
||
7 |
Kasper Svensson |
Eggvena-Bråttensby |
297 |
0 |
0 |
||
8 |
Rikard Elmlund |
Ka 2 SKF |
291 |
0 |
0 |
||
9 |
Christian Wrennstad |
Ängelholms SKF |
279 |
0 |
0 |
||
|
|
||||||
Juniorer NM poäng |
|||||||
Plac. |
Namn |
Förening |
Poäng |
Utdelad NM-Poäng |
|||
1 |
Rasmus Jagerstål |
Löberöds SKF |
307 |
10 |
|||
2 |
Liam Bernhardsson |
Mönsterås SKF |
295 |
5 |
|||
3 |
Albin Sandmark |
Christianstads SS |
285 |
5 |
Antal skott: |
|||||||
Dag 2 |
Liggande |
19 |
|||||
Sydrutten Christianstad |
Knästående |
8 |
|||||
230521 |
Stående |
8 |
|||||
Seniorer NM poäng |
Endast skyttar som erhåller 10 eller mer uttagningspoäng redovisas i uttagningstabell inför NM |
||||||
Plac. |
Namn |
Förening |
Poäng |
Prestation PoängMall |
Utdelad NM-Poäng |
||
1 |
Henrik Olsson |
Öved-Östraby SKF |
322 |
18 |
18 |
||
2 |
Anders Petersson |
Älmhults SKF |
318 |
14 |
14 |
||
3 |
Christel Hedström |
Ängelholms SKF |
313 |
9 |
0 |
||
4 |
Johan Yngveson |
Gammalstorps SKF |
312 |
8 |
0 |
||
5 |
Liselott Danielsson |
Värnamo SKF |
307 |
3 |
0 |
||
6 |
Kasper Svensson |
Eggvena-Bråttensby |
306 |
2 |
0 |
||
7 |
Rikard Elmlund |
Ka 2 SKF |
302 |
0 |
0 |
||
8 |
Christian Wrennstad |
Ängelholms SKF |
274 |
0 |
0 |
||
|
|
||||||
Juniorer NM poäng |
|||||||
Plac. |
Namn |
Förening |
Poäng |
Utdelad NM-Poäng |
|||
1 |
Liam Bernhardsson |
Mönsterås SKF |
316 |
15 |
|||
2 |
Rasmus Jagerstål |
Löberöds SKF |
311 |
15 |
|||
3 |
Albin Sandmark |
Christianstads SS |
292 |
5 |
Lars Lindgren, seniorlagledare
Clas Bernhardsson, NUM-lagledare