Hoppa till sidans innehåll

Day 1 Finals Results

04 JAN 2020 09:26
Rifle: Veterans, SH2, Men, Junior Men, Junior Women,Women
Pistol: Veterans, Men, Junior Men, Junior Women,Women
  • Uppdaterad: 04 JAN 2020 09:26

Pistol, Veterans
Gold - Lars Palmgren, I 2 Skytteförening, SWE, 554 p
Silver - Penelope Tsantoula, SS Volos, GRC, 548 p
Bronze - Börje Lundin, Vännäs Pistolskytteklubb, SWE, 546 p

Rifle, Veterans
Gold - Martin Sahlbring, Uddevalla Skyttegille, SWE, 605,7 p
Silver - Anders Bucher, Skabersjö Skytteförening, SWE, 595,3 p
Bronze - Arne M Nyfløt, Gudbrandsdal Sportsskytt, NOR, 594,3 p

Rifle, SH2
Gold - Philip Jönsson, Mariestads Skyttegille, SWE, 632,0 p
Silver - Heidi Sørlie-Rogne, Kisen MSL, NOR, 631,3 p
Bronze - Johnny Andersen, Næstved Skytteforening, DEN, 630,5 p

Pistol, Men
Gold - Tomi Heikkilä, Finnish Shooting Sport F, FIN, 237,9 p
Silver - Kai Jahnsson, FIN, FIN, 235,2 p
Bronze - Joonas Kallio, FIN,FIN 216,1 p

Rifle, Men
Gold - Henrik Larsen, Krapfoss SSL, NOR, 251,5 p
Silver - Dane Sampson, Australia, AUS, 250,7 p
Bronze - Marcus Madsen, Aleholms Skytteförening, SWE, 228,9 p

Rifle, Junior Men
Gold - Victor Lindgren, Sjöbo Ungdomsskyttegille, SWE, 245,8 p
Silver - Sigmund Grimsrud, Krapfoss SSL, NOR, 245,8 p
Bronze - Pontus Kallin, By Skytteförening, SWE, 222,4 p
Victor was decleared winner after shootoff with 10,2 points against 9,6 points from Sigmund

Pistol, Junior Men
Gold - Esa Savola, Lappajärven Ampujat Ry, FIN, 231,4 p
Silver - Alexander Olsson, Lönsboda Pistolskytteklu, SWE, 231,1 p
Bronze - Simon Sandén, Ka 2 Skytteförening, SWE, 211,6 p

Pistol, Junior Women
Gold - Ella Hakala, Isonkyrön Metsästys ja A, FIN, 236,9 p
Silver - Michaela Jansson, Håtuna Pistol o SSK, SWE, 233,8 p
Bronze - Ann Helen Aune, Mysen Pistollag, NOR, 212,7 p

Rifle, Junior Women
Gold - Julie Johannessen, Fredrikstad MSL, NOR, 248,9 p
Silver - Josefine Lindfors, Virsbo Ungdomsskytteföre, SWE, 247,6 p
Bronze - Rozhan Jalalian, Botkyrka Skytteförening, SWE, 226,3 p

Rifle, Women
Gold - Katrine Aanestad Lund, Elverum Rifleklubb, NOR, 247,8 p
Silver - Jeanette Duestad, 247,0 p
Bronze - Emmi Hyrkäs, Simpeleen Hahlo, FIN, 226,6 p

Pistol, Women
Gold - Rebecka Andersson, Dorotea Pistolskytteklub, SWE, 235,4 p
Silver - Josefine Thörnkvist, Zinkgruvans Pistolskytte, SWE, 232,6 p
Bronze - Sara Palmgren,I 2 Skytteförening, SWE, 211,9 p

Skribent: Kristoffer Andreasson
Epost: Adressen Gömd
Svenska Skyttesportförbundet
Box 11016
SE-100 61 Stockholm
Sweden
Telefon: +46-8-699 63 70
E-mail This is a mailto link

----------------------------------

Swedish Cup
Sven Johansson
Axgränd 5B
SE-582 53 Linköping
Sweden

SvSF logga webb

facebook

 

Please visit our sponsors
walther_logo

 Karl Olsson logo

 

 megalink

Postadress:
Svenska Skyttesportförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996370
E-post: This is a mailto link