Hoppa till sidans innehåll

Årets svenska mästare korades i helgen

01 APR 2019 16:54
Ett flertal SM avgjordes i helgen, bl.a i gevär, pistol och viltmål.
  • Uppdaterad: 01 APR 2019 16:54

SM I GEVÄR 10M, ESKILSTUNA

10m, damer

1. Lotten Johansson, Ramselefors Skf
2. Isabelle Johansson, Anderstorps Skf
3. Anna Normann, I16/LV6

10m lag, damer
1. Jönköping; Isabelle Edman/Karin Blom
2. Ramselefors Skf: Lotten Johansson/Maria Hägglund
3. Dalstorps Skf; Ida Andersson/Johanna Andersson

10m, herrar
1. Marcus Madsen, Aleholm Skf
2. Anders Henricsson, Linköpings Skf
3. Daniel Wallberg, Ramselefors Skf

10m lag, herrar
1. Aleholms Skf; Marcus Madsen/Albin Johansson
2. Björksta Uskf 1; Ludvig Wässman/Oscar Wässman
3. Ramselefors Skf; Daniel Wallberg/Saul Johansson

Läs mer om SM på gevärs sektionssida

Lotten Johansson, Svensk mästare för damer i 10m luftgevär



SM I LUFTPISTOL 10M, UMEÅ


FALLING TARGET
Damer

1. Rebecka Andersson, Dorotea Pistolskytteklubb.
2. Stina Lawner, Falu sport & Pistolskytteklubb.
3. Sara Palmgren, Kungliga Värmlands Regementes SF

Herrar
1. Jan Olov Danielsson, Älvdalens PK
2. Jonas Fyrpihl, Aleholms skytteförening.
3. Thomas Backlund, Dorotea Pistolskytteklubb.

Damjuniorer
1. Emelie Fält, Sportskytteklubben Norra Skåne.
2. Amanda Jägersvärd Öckerö Skytteförening.
3. Michaela Jansson, Håtuna Pistol & SSK

Herrjuniorer
1. Isak Ahlquist, Lönsboda Sportskytteklubb.
2. Emanuel Löfgren, Nysätra Pistolklubb.
3. Alexander Olsson, Lönsboda Sportskytteklubb

SNABBPISTOL       
1. Anders Hansson, Lunds Pistolklubb.
2. Per Carlsson., Lövsta Skytteförening.
3. Jan Olov Danielsson, Älvdalens PK.


10m LUFT
Herrar 
1. Per Anders Lander, Kungliga Värmlands Regementes SF
2. Morgan Johansson, Stockholmspolisens SF
3. Mattias Andersson, Njurunda Sportskytteklubb

Damer
1. Rebecka Andersson, Dorotea Pistolskytteklubb
2. Stina Lawner, Falu sport & Pistolskytteklubb
3. Vendela Söresson, Öckerö Skytteförening

Damjuniorer
1. Emelie Fält, Sportskytteklubben Norra Skåne
2. My Henriksson, Ringamåla Skytteförening
3. Amanda Jägersvärd, Öckerö Skytteförening 

Herrjuniorer
1. Isak Ahlquist, Lönsboda Sportskytteklubb.
2. Emanuel Löfgren, Nysätra Pistolklubb.
3. Alexander Olsson, Lönsboda Sportskytteklubb


SM dag 1: Falling Target, snabbpistol och lag-SM


SM Dag 2: 10m luft, herrar + damjuniorer


SM dag 3: 10m luft Damer + herrjuniorer

Läs mer om SM på pistols sektionssida


SM I VILTMÅL

RT 30 +30, Senior

  1. Jesper Nyberg, Hylte SpS
  2. Emil Martinsson, Osby JSK
  3. Oscar Andersson, Almunge JSK

 

RT 30 + 30, Junior

  1. Oscar Elliasson, Hylte SpS
  2. Andreas Bergström, Glaskogen JSK
  3. Albin Martinsson, Osby JSK

 Se resultat från RT 30+30 på IndTA

Mix, Senior

  1. Emil Martinsson, Osby JSK
  2. Jesper Nyberg, Hylte SpS
  3. Niklas Bergström, Glaskogen JSK

 

Mix, Junior

  1. Andreas Bergström, Glaskogen JSK
  2. Oscar Elliasson, Hylte SpS
  3. Albin Martinsson, Osby JSK

Se resultat från Mix på IndTA

Skribent: Richard Gardt
Epost: Adressen Gömd

Gevärssektionen

Lerduvesektionen

Pistolsektionen

Viltmålssektionen

TRÄFFSÄKERT 
SvSF:s webb-tv magasin 



WEBBSHOP



SAMARBETSPARTNERS

 Norma Logo www




Sponsorer



VÅRA SOCIALA MEDIER

FB Youtube Insta logos

TÄVLINGAR



Postadress:
Svenska Skyttesportförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996370
E-post: This is a mailto link