Hoppa till sidans innehåll

EM-truppen till Osijek 20/5 - 6/6

26 APR 2021 12:34
Vi kan nu presentera den svenska EM-truppen i Osijek, Kroatien. Det blir en stor trupp bestående av 36 skyttar samt 9 ledare.
  • Uppdaterad: 26 APR 2021 12:34

Svenska truppen till EM i Osijek, Kroatien, 20 maj - 6 juni. 

LERDUVA
Seniorer
Stefan Nilsson, Trelleborgs JSK - Skeet
Henrik Jansson, Torsby JSK - Skeet
Marcus Svensson, Landskrona Saxtorps JSK - Skeet
Victoria Larsson, Dannemora JSK - Skeet
Rickard Levin Andersson, Skepplanda SPK - Trap
Andreas Norlén, Uppsala JSK - Trap
Jonas Edman, Ledare

Juniorer
Mark Binnermark, Uppsala JSK - Skeet
Isac Parkner, Vetlanda SSK - Skeet
Stefan Nilsson, Ledare                                                                                               

PISTOL
Seniorer
Vendela Sörensson, Öckerö SF - 10m Luft
Josefine Thörnqvist, Zinkgruvans PSK - 25m sport
Isac Ahlqvist, Lönsboda PSK - 10m luft
Morgan Johansson, Stockholmspolisens SF - 10m luft, 50m fri
Joackim Norberg, Atlas Copco PSK - 10m luft, 50m fri     
Jonas Fyrpihl, Ledare

Bernt Alpenhoff, Malmö PK - 25m standard
Jan-Olof Danielsson, Älvdalens PK - 25m standard, 25m grov 
Håkan Landebring, Göteborgs PSSK -  25m standard, 25m grov
Mikael Nilsson, Aleholms SKF - 25m grov  
Arnold Broberg Ledare

Juniorer                                                                                     
Pernilla Lander Nordin, I2 Skytteförening - 10m luft
Michaela Jansson, Håtuna Pistol & SSK - 10m luft
Simon Sandén, KA2 Skytteförening - 10m luft
Lars Erik Bjuhr, Ledare

GEVÄR      
Seniorer
Anders Henricsson, Linköping SKF - 10m luft
Isabelle Johansson, Anderstorp SKF - 10m luft
Lotten Johansson, Ramselefors SKF - 10m luft, 60 ligg 
Marcus Madsen, Aleholm SKF - 10m luft, 3x40, 60 ligg
Ludwig Wässman, Björksta SKF - 10m luft, 3x40, 60 ligg
Anna Normann, I16/Lv6 SKF - 3x40, 300m ligg, 60 ligg 
Karl Olsson, Bromma-Solna SKF - 3x40, 60 ligg, 300m standard + ligg
Per Sandberg, Gimo SKF - 300m ligg                                         
Johan Gustafsson, Bromma-Solna SKF - 300m ligg     
Linda Olofsson, Kinneved SKF - 60 ligg, 3x40 300m                       
Elin Åhlin, Bälgviken SKF - 300m ligg, 3x40 300m                         
Mats Eriksson, Ledare
Carina Jansson, Ledare

Juniorer                                                                            
Viktor Klemmedsson, Cristianstads SKS - 10m luft, 60 ligg, 3x40   
Lovisa Bjare, Botkyrka SKF - 10m luft                                         
Victor Lindgren, Sjöbo USG - 10m luft                                       
Pontus Kallin, By SKF - 10m luft                                                   
Johanna Andersson, Dalstorp SKF -10m luft                                 
Amanda Karlsson, Gullabo SF -10m luft                                       
Paul Larm, Ledare
Hannah Göransson, ledare

Skribent: Richard Gardt
Epost: Adressen Gömd

Gevärssektionen

Lerduvesektionen

Pistolsektionen

Viltmålssektionen

MÄSTERSKYTTEN


SAMARBETSPARTNERS

 










 
WEBBSHOP




Bingolotto_Svenska Skyttesportförbundet


TÄVLINGAR



Postadress:
Svenska Skyttesportförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996370
E-post: office@skyttesport.s...