Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2018 Inbjudan & Resultat


Tävlingsprogram 2018

Januari Februari Mars April Maj Juni
Juli Augusti September Oktober November December

 

 Januari 

 

 Datum   Dag  Gren   Tävling  Plats  Distrikt
         
   
 Resultat 3-6 on-lö Lg  Swedish Cup  Sävsjö Sm
 Resultat 6 Fg  Figurskjutning 1  Stålboda St
 Resultat 7 Fg  Figurskjutning  Dagsås Ha
 Resultat 13 Lg  Skyttiaden Distrikt Vä
 Filipstad
 Resultat 13 Lg  Skyttiaden Distrikt Da  Ludvika Da
 Resultat 14 Fg  Rommeknallen  Rommehed Da
 Inbjudan 21

Lg

 Herre på täppan 4

 Ekshärad

 Inbjudan 21

Fg

 I2 Trissen

 Karlstad

 Inbjudan 21 Lg  Värmlandsserien omg 4  Hemmabana
 Inbjudan 26-27 fr-lö Lg  Salebyträffen  Saleby Vg
 Inbjudan 27 Lg  DM sitt Luft  Karlstad
 Inbjudan  28
Fg
 Fryksdalsträffen
 Mallbacken
 Inbjudan 28 Lg  Veterantest luftgevär   Bjöksta Vm
             

 Februari

 

           
             
  3 Lg  Skyttiadens regionfinaler    
 Inbjudan 4 Fg  Skaraborgsträffen + DM+VG
 Kinnarp Vg

 Inbjudan

 Anmlista

4 Fg  Roslagsträffen  Söderbykarl St
  10-11 lö-sö Lg  Sweden GP 10 m
 Karlskrona Bl
  11 Lg  Värmlandsserien omg 5  Hemmabana
 Inbjudan 11 Lg  Veterantävling 10m
 Nyköping Ös
  17-18 lö-sö Fg  Vinterriks & Umeträffen
 Ramselefors Vb
  24 Lg  Jössepuffen  Arvika
  25 Lg  DM sport Luft  Charlottenberg
 INSTÄLLT 25 Fg  Bergslagsträffen  Lindesberg Ör
 Inbjudan 27 ti Lg  Herre på Täppan 5  Ekshärad
             

 Mars

 

           
             
  3-4

lö-sö

Lg  Skaraborgsmästerskap  Falköping Vg
  3-4 lö-sö Lg  Fillekampen  Filipstad
  4 Fg  K Träffen  Mölnbacka
 Inbjudan 5-11 må-sö Lg  Trollpuffen  Trollhättan Vs
  10 Lg  Skyttiadens Riksfinal  Eskilstuna
 Inbjudan 11 Lg  Herre på Täppan 6  Ekshärad
  11 Lg  Värmlandsserien omg 6  Hemmabana
  17 Lg  Vårfinalen  Karlstad
  17 Fg  Fältskyttekåren  Kungsängen St
  18 Fg  EB-Tämta träffen  Södra Härene Vg
  17-18 lö-sö Lg  JSM+SM Sport Luft
 Rotne Sm
  23
fr
Lg
 Kinnevedsstafetten
 Kinneved Vg
  25 Fg  DM Fält  Gräsmark
  24-25 lö-sö Lg-Kh Sweden GP 10+50 m  Eskilstuna
   30/3-1/4 fr-sö
 Fg  Påskrallyt  Tornedalen
Nb
             

 April

 

           
             
  8 Lg  Säsongsavslutningen  Ekshärad
  8 Fg  SM Fält  Essunga Vg
  8 KhF  Westserien 1  Herrestad Vs
  13-15 fr-sö Lg-Kh  Sweden GP 10+50 m  Sävsjö Sm
  22 KhF  Westserien 2  Kville Vs
   29
KhF
 Värmlandsserie 1
 Kristinehamn

             

 Maj

 

           
             
  4 fr Lg  Sweden GP 10 m  Göteborg Vs
  5-6 lö-sö Kh-Bg  Sweden GP 50+300 m  Trollhättan Vs
  6 KhF  Westserien 3  Skepplanda  Vs
  6 Khf  Skållaredsträffen  Älekulla Vg
  6 Kh-Bg  Reveljen  Eskilstuna
  13 KhF  Värmlandsserie 2  Edsbjörke
  13 Bg  Högsboträffen  Göteborg Vs
  13 Bg  Vårtävlingen  Kungsängen/Hacksjön St
  20 Bg  DM Ligg  Ulvsby
  20 KhF  Westserien 4  Steneby Vs
  20 Bg  Daladubbeln  Rommehed/Rättvik Da
  26 Kh  Inbjudningstävling  Edsbjörke
  26-27  lö-sö    SvSF Förbundsmöte  Stockholm St
   27
Bg
 Västsvenska Pokalen
 Mariestad Vg
             

 Juni

 

           
             

 

1-30   Bg  Junitävlan  Hemmabana
  2-10
  Bg-Kh  SvD Riksskytte  Hemmabana  
  3 Bg  Kristinehamnsträffen  Kristinehamn
  6 on Bg  Trippeln  Essung-Skövde-Mariestad Vg
  6 on Kh  Gränsfejden  Charlottenberg
  9 Kh  Dejeträffen  Deje
  10 Bg  Dubbeltävling  Ulvsby
  15-17 fr-sö Lg-Kh-Bg  Sweden GP 10+50+300 m  Eskilstuna
  17 Bg  Nordvärmländska  Lekvattnet
  24 KhF  Värmlandsserie 3  Deje
  30 Kh  Uttagning landskamp 50 m  Trollhättan Vs
             

 Juli

 

           
             
  1 Kh  DM Ligg-ställning  Kristinehamn
  7 Bg  DM Sport 300m  Ulvsby
  7-10 Bg-Kh-KhF lö-ti

 Björkskottet

Tavelträffen

 Ramselefors Vb
  12-14 Kh-Bg to-lö

 Paradisträffen

 Arvikakedjan

 Arvika
   15  Bg  sö  Gränsfejden  Charlottenberg

   19-21  Bg  to-lö  Margarethekedjan  Mariestad
 Vg
  22-29 Kh-KhF sö-sö

 SM veckan 50m

 Sport-Nationellt

 Kristinehamn
             

 Augusti

 

           
             
  3-5 fr-sö Lg-Kh-Bg  Sweden GP-final 10+50+300  Göteborg Vs
  4 Kh  Nordvärmlänska + Korthållscup  Torsby
  5 KhF  Värmlandsserien 4  Karlstad
  11 Kh  DM Sport  Arvika
  12 Kh  Ekshäradsträffen  Ekshärad
  11-12 lö-sö AK  SM AK  Enköping Up
  12 Bg  DM Ställning  Charlottenberg
  17-19 fr-sö Kh  Landskamp Dk-Sve 50 m
 Vingsted Danmark
  17-19 fr-sö Kh-Bg  JSM/RM 50+300 nat
 Ramselefors Vb
  23-26 to-sö Lg-Kh  Junior-NM 10+50 m  Oslo Norge
  24 fr Bg  Brommastafetten  Kungsängen St
  25-26 lö-sö Bg  SM Nationell Bana  Uppsala Up
  31-1/9 fr-lö Bg  NM/NUM bana+fält   Norge
             

 September

 

           
             
  1
Kh
 Korthållscup + RegionM
 Trollhättan
Vs
  9 KhF  DM Korthållfält  Skepplanda Vs
  9 KhF  DM Korthållfält  Gräsmark
  15 KhF  Värmlandsserie 5  Arvika
  22-23 lö-sö Kh  Skol-SM, kh, khf, bana  Kristianstad Sk
   30
KhF
 Regionmästerskap
 Mörlanda
Vg
             

 Oktober

 

         

 

             
  6 Kh  Final Elitserien  Eskilstuna

  7 Kh  Final Korthållscupen  Eskilstuna

  7 KhF  Tämta  Södra Härene

Vg

  21 LgFT  Falling Target  Ekshärad

  27 FG  Höstträffen  Kungsängen

St

             

 November

 

           
             
  2-3 fr-lö Lg  Knektaträffen  Axvall Vg
  3-4 lö-sö Lg  Öppet SM/RM sen o vet  Öckerö/Umeå Vs/Vb
  10 Lg  Sundstaträffen  Karlstad
  11 Lg  Odenträffen  Falköping Vg
  11    Regionkonferens  Örebro Ör
  13-18 ti-sö Lg  Alvins Minne  Upphärad Vs
  17-18 lö-sö Fg  Fältskyttehelg  Gotland Go
  17-18 lö-sö LgFT  SM/RM/JSM Fallmål    
  25 Lg  DM nationellt stå  Ekshärad
  26 Lg  Kristinehamnsträffen  Kristinehamn
  26 Fg  Höstfältskjutning  Essunga Vg
             

 December

 

           
             
  30/11-2/12 fr-sö Lg  ICA Open  Gullspång Vg
  8 Lg  Lussepuffen  Ekshärad
  26
 ons Lg
 Tusenpoängen  Ekshärad  Vä
   31
Fg
 Nyårssmällen
 Kristinehamn 

             

2019

 

           
Uppdaterad: 2018-01-14 18:56
Skribent: 

Annonser

 

 

 

skytteserv rund_1