Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2017 Inbjudan & Resultat


Tävlingsprogram 2017

Januari Februari Mars April Maj Juni
Juli Augusti September Oktober November December

 

 Januari   Datum   Dag  Gren   Tävling  Plats  Distrikt
         
   
 Resultat 4-7 on-lö Lg  Swedish Cup  Sävsjö Sm
 Resultat 7 Fg  Figurskjutning 1  Kungsängen St
 Resultat 8 Fg  Regionskjutning 1   Ununge St
 Resultat 14 Lg  Skyttiaden distriktsomg  Falköping Vg
 Inbjudan 14-15 lö-sö Lg  Björksta Open  Björksta Vm
 Resultat 15 Lg  Skyttiaden distriktsomg  Karlstad
 Resultat 15 Fg  Rommeknallen Fält NM
 Rommehed Da
 Resultat 15 Lg  SoL´s veterantävling  Hägersten St
 Resultat 17 ti

Lg

 Herre på täppan 4

 Ekshärad

 Resultat

 Resultat Lag  

 Resultat Lag Elit

17  

Lg

 Skaraborgsserien omg 5

 Hemmabana

 
 Resultat 21

Lg

 Munktellkulan

 Eskilstuna

 Resultat 21  

Lg

 Värmlandsserien omg4

 Hemmabana

 Resultat 28

Fg

 Figurskjutning nr 2

 Stålboda

St

 Resultat 29

Lg

 Edasmällen + DM sitt

 Charlottenberg

 Resultat 29

Fg

 Frykdalsträffen NM poä

 Mallbacken

 Resultat 29

Lg

 Salebyträffen

 Saleby

Vg

 Inbjudan 29

Lg

 Björksta Veterantävling

 Västerås

Vm

 Februari            

 Resultat

 Resultat Lag

 Resultat Lag Elit

1   Lg  Skaraborgsserien omg 6  Hemmabana Vg

 Resultat

2-4 to-lö Lg-Lp  Intershoot  Holland NL
 Resultat  4 Lg  Skyttiaden Region Väst
 Kinna Vg
 Resultat 4 Lg  Skyttiaden Region Öst  Eskilstuna
 Resultat 5 Fg

 Roslagsträffen NM poä

 Söderbykarl Resulta
 Resultat 5 Fg

 Skaraborgsträffen

 DM Vg / NM poäng

 Kinnarp Vg
 Resultat 10-11 fr-lö Lg  Tibroträffen  Tibro Vg
 Resultat 11 Fg  Figurskjutning nr 3   Kungsängen St
  11-12 lö-sö Lg  Sweden GP  Kristianstad Sk
 Resultat 12 Lg  Veterantävling 10m  Nyköping Ös
 Resultat 12   Lg  Värmlandsserien omg 5  Hemmabana  
 Resultat 14 ti

Lg

 Herre på täppan 5

 Ekshärad

 Inbjudan

 Anmlista

18

Lg

 Sportlovsträffen

 Skövde

Vg

  18-19 lö-sö Fg  Ramseleforsskyttet & Umeträffen NM  Ramselefors Vb
 Inbjudan 18-19 lö-sö Lg  Sala Open  Sala Vm

 Resultat

19 Fg K-Träffen + Region V, NM  Mölnbacka  
 INSTÄLLD  19 Fg  Bergslagsträffen+reg NM
 Lindesberg Ör
  19 Fg  Kristianstadsträffen NM  Rinkaby Sk

 Resultat

 Resultat Lag

Result Lagelit

22   Lg  Skaraborgsserien omg 7  Hemmabana Vg
 Inbjudan 25 Lg  Nyköping Open  Nyköping
 Resultat 25 Lg  Jössepuffen  Arvika
 Resultat 25 Fg  Kretsmästerskap NM
 Kungsängen St
 Resultat 26 Lg  Dubbeltest  Strömsund  
 Resultat 26 Lg  DM Sport  Ekshärad
 Mars            
 Resultat 3-4 fr-lö

Lg

 Ludvika Sport Open

 Ludvika

Da

Resultat 4

Lg

 Flobyträffen

 Floby

Vg

 Resultat 4

Fg

 Figurskjutning nr 4

 Kungsängen

St

 Resultat 4-5 lö-sö

Lg

 Fillekampen

 Filipstad

 Resultat 6-12 må-sö

Lg

 Trollpuffen

 Trollhättan

Vs

 Resultat 7 ti

Lg

 Herre på täppan 6

 Ekshärad

 Resultat

 Resultat Lag

Result LagElit

8  

Lg

 Skaraborgsserien omg 8

 Hemmabana

Vg

   11-12  lö-sö Lg  Riksfinal Skyttiaden  Söraby Sm
 Resultat 12   Lg  Värmlandsserien Omg 6  Hemmabana  

 Resultat

12 Fg  Fältskyttekåren NM
 Sala Vm
 Resultat 18 Lg  Vårfinalen  Karlstad
 Resultat 18 Fg  Figurskjutning 5   Stålboda St
 Resultat 18 Lg  JSM Luft  Vindeln Vb
 Resultat 19 Lg  SM Luft
 Vindeln Vb
  18-19 lö-sö Fg  Fältskyttehelg NM  Töre-Niemisel Nb
 Inbjudan 25 Lg  DM Luft Vg  Falköping Vg
 Resultat 26 Fg  DM fält  Mölnbacka
 Resultat 26 Fg  Figurskjutning  Dagsås Ha
 Resultat 26 Fg Förbundsmästerskap fält, Da, Gä, St, Sö, Up, Vm  Kungsängen St

 Resultat 1

 Resultat 2

31 fr Kh  Eskilstuna Open  Eskilstuna

 Inbjudan

 Resultat

31-2/4 fr-sö Fg  Påskrallyt  NM
 Övertorneå / Pajala
Nb
 April            
 Resultat 1 Lg  Förbundsmästerskap Da  Ludvika Da
 Resultat 1 Fg  Påskrallyt NM  Övertorneå Nb
 Resultat 1
Fg  SM Vinterriksskyttet NM
 Juoksengi Nb
 Resultat 2 Fg  Påskrallyt NM  Pajala Nb

 Resultat

1 Lg

 Gränsfejden

 Gullspång  
 Resultat 2 Lg  Säsongsavslutning  Ekshärad
 Resultat 7 fr Lg  Kinnevedstafetten  Kinneved Vg
 Resultat 7-8 fr-lö Lg  Ludvika Open  Ludvika Da
  7-9 fr-sö Bg-Kh-Lg  Sweden GP  Sävsjö Sm
 Resultat 8 KhF  Kanonsmällen  Finspong Ös
 Resultat 8 Lg  Final Skaraborgsserien  Kinnarp Vg
 Resultat 9 KhF  Westserien  (Herrestad) Uddevalla
Vs
 Resultat 17 Fg Varatraktens fält NM
 Essunga Vg
 Resultat 22 KhF  Sällstorpsträffen  Sällstorp Vg
 Resultat 22 KhF  Vrenaträffen  Vrena

 Resultat

23 Fg  EB-Tämta Träffen & Västra Götalandsmästerskap
 Fölene Vg
 Resultat 23 KhF  Westserien  Kville Vs
 Resultat 29 KhF  Skållaredsträffen  Älekulla Vg
 Resultat 29 Kh  Vårmönstring Veteran  Skultuna Vm

 Resultat

 Serien

 30 KhF  Korthållfältserie 1  Kristinehamn
 Maj            

 Resultat

1/5-31/8   Bg  Allingsåstidningen  Hemmabana  

 Inbjudan

 Anmlista

6 Fg  SM Fält NM
 Strängnäs

 Resultat

6 Kh  Tores Majkringla  Södertälje St
 Inbjudan 7 Bg-Kh  Reveljen  Eskilstuna
 INSTÄLLT 7 KhF  Westserien  Flundre Vs
  13-14      SvSF Förbundsmöte  Stockholm St

 Resultat G

 Resultat Kh

13 Bg-Kh  Piprensaren  Skövde/Mariestad Vg
 Resultat 14 KhF  Korthållfältserie 2  Deje
 Resultat 14 Bg  Vårtävlingen  Stålboda/Hacksjön St
 Resultat 14 Bg  Högsboträffen  Göteborg Vs
 Resultat 14 KhF  Kh-fält. Upplandsserien
 Västerås Vm
 Resultat 14 KhF  Gunnarsjöträffen  Älvsered Ha
 Resultat 19-21 fr-sö Kh  Majskottet 60 ligg  Götlunda Vm
 Resultat 19-28 fr-sö G-Kh  Riksskölden  Hemmabana  
 Resultat 20 Bg  Daladubbeln  Rommehed / Rättvik Da
 Inbjudan 20 Bg  Länskampen Skaraborg vs Örebro  Skyllberg Ör
  20 Bg  Hogdalsträffen  Ytterhogdal
  21 Bg  Mågaträffen  Ljusdal
 Resultat 21 Bg  DM ligg  Ulvsby
 Resultat 21 KhF  Westserien 3
 Steneby Vs
 Resultat 21 KhF  Falkenbergsträffen  Vessigebro Ha
 Resultat 25 to Kh  Korthållstävling  Edsbjörke
 Inbjudan 27 Kh  Ununge Open  Ununge St
 Inbjudan 27-28 lö-sö Bg-Kh  Sweden GP  Trollhättan Vs
 Resultat 25- to- Lg  Sweden GP  Söraby Sm
 Resultat 28 Bg  Västsvenska  Dagsås Ha

 Inbjudan

 Anmlista

Anmälan

Senast

28

  Bg

Anmälan senast 

Allsvenskan 3x10

 Hemmabana  
 Juni            

 Resultat

1-30   Bg  Junitävlan  Hemmabana
 Resultat 3-11 lö-sö Bg-Kh  SvD Riksskytte  Hemmabana  
 Inbjudan 3-4 lö-sö Kh  Björksta Open  Björksta Vm
 Resultat 4 Bg-Kh  Kristinehamnsträffen  Kristinehamn
 Resultat 4 KhF  Korthållsträffen  Rasbo Up
 Inbjudan 5   Kh  Elitserien omg 1  Hemmabana  
 Resultat 6 ti Kh  Gränsfejden  Charlottenberg
 Resultat 6 ti Bg  Trippeln  Essunga-Skövde-Mariestad Vg
  9-11 fr-sö Bg-Kh-Lg  Sweden GP  Eskilstuna
 Resultat 10 Kh  Dejeträffen  Deje
 Resultat 10 Bg  Bohusträffen  Kungälv Vs
 Resultat 11 Bg  Dubbeltävling  Ulvsby
 Resultat 11 KhF  Marksmällen  Hajom Vg
 Resultat 11   Bg  Allsvenskan omg 1  Hemmabana  

 Resultat

 Inbjudan

12   Bg-Kh

 Värmlandsserien.

 50m-300m. omg 1.

Hemmabana  
 Resultat 17 Kh  Korthållscup  Skillingmark
 Resultat 17 Fg  Sommarträffen Kikarfält  Kungsängen St
 Resultat 18 Bg  Nordvärmländska  Lekvattnet
 Inbjudan 18 Kh  Korthållsläger  Charlottenberg
 Resultat 18 Bg  UT Träffen  Enköping-Uppsala Up
 Resultat 25   Bg  Allsvenskan omg 2  Hemmabana  
 Juli            

 Resultat

 Resultat

1

KhF

Kh

 SSM korthållfält

 SSM Korthåll Ligg

 Dagsås

 Morup

Ha

 Resultat

 Resultat serie

1 KhF  Korthållfältserie 3  Arvika
 Resultat 1 Bg Västra Götalandsmästerskap  Skövde Vg
 Resultat 2 Kh  DM ställning + ligg  Kristinehamn

 Resultat

 Resultat

 Resultat

2

Kh

BgL

Bg

 SSM Kh ställning

 SSM 300m ligg

 SSM 300m ställning

 Morup

 Dagsås

 Dagsås

Ha
 Inbjudan 2 Bg  Finalskottet  Ununge St
 Resultat 3   Bg-Kh

 Värmlandsserien

 50m-300m. omg 2

 Hemmabana  

 Resultat 10m

 Resultat 10m Lag

 Resultat 50m ligg

Result 50m ligg Lag

Result 50m St

Result 50m St Lag

Result 300m Ligg

Result 300m L Lag

Result 300m St

Result 300m St Lag

6-9 to-sö   NM Veteranmästerskap  Elverum Norge NOR
 Inbjudan 8 KhF  SM-träning KH-fält   Trosa
 Resultat 9 Bg  DM sport 3x20  Ulvsby
 Inbjudan 8-11 lö-ti

Kh-KhF-Bg

 Björkskottet, Tavelträffen  Ramselefors Vb
 Inställt  9 KhFT  Falling Target   Torsby
 Resultat 9   Bg  Allsvenskan omg 3  Hemmabana  
 Resultat 13 to Kh

 Paradisträffen

 Öppen Rem

 Korthållfält

 Arvika
  13 to KhF  Korthållfält  Arvika
 Resultat 14 fr Bg  Liggtävling  Arvika
 Resultat 15 Bg  Arvikakedjan  Arvika
 Resultat 16 Bg  Gränsfejden  Charlottenberg
  14-17 fr-må
Kh  SM veckan Sport 50m
 Eskilstuna
 Inbjudan 14-15 fr-lö Kh  Sommarskottet vet sport  Nyköping  

 Resultat

20-23 to-sö Bg-Kh-Lg  Veteran SM sportskytte  Nyköping/Skyllberg  

 Resultat

22-23 lö-sö Bg  Margarethekedjan  Eskilstuna
  21-4/8   Bg-Kh  EM  Baku AZB

 Resultat KhF

 Resultat Ligg

 Resultat Ställn

28

29

30

fr

KhF

Kh

Kh

 SM Korthåll

 Mariestad

 Skövde

 

Vg
 Inställt,. Flyttat 29 KhF  Korthållfältserie 4  Edsbjörke
 Resultat 30 Kh  Nordvärmländska  Torsby
 Resultat 30   Bg  Allsvenskan omg 4    
 Augusti            

 Resultat RegM

 Resultat Cup

5 Kh  RegionM Kh Cup  Arvika

 Resultat

5 Kh  DM Korthåll Ös  Finspong Ös
 Resultat
6 Bg  DM ställning  Charlottenberg
 Resultat 6 Bg  Mälarpokalen  Eskilstuna
 Resultat 7   Bg-Kh

 Värmlandsserie

 50m-300m.omg 3

 Hemmabana  
  11-13 fr-sö Kh-Bg-Lg  Sweden GP  Västerås Vm
  12 Kh  Sommarsaluten  Hagfors
 Inbjudan 12 Kh  Gästabudet Korthåll  Nyköping
 Inbjudan 12-13 lö-sö Bg  SM Nationellt Bana    Ramselefors Vb

 Resultat

12-13 lö-sö AK  SM AK Fält-Bana
 Berga (Amf 1) St
 Resultat 13   Bg  Allsvenskan omg 5  Hemmabana  
 Resultat 19 Kh  DM sport  Charlottenberg
 Inbjudan 19 Bg Dalarnas DM Ligg& Ställn  Rommehed Da
 Inbjudan  20 Kh Dalarnas DM Ligg& Ställn  Rommehed  Da
 Resultat 20 Bg Stockholms DM ställning  Kungsängen St
 Resultat 25-27 fr-sö Kh  Veteranträff  Götlunda Vm
 Resultat 27 Kh  Ekshäradsträffen  Ekshärad
 Resultat 27 Bg  Brommastafetten  Kungsängen St
 Inbjudan 27 KhF  Upplandsserien Khfält  Almunge Up
 Resultat 28   Bg-Kh

 Värmlandsserie

 50m-300m.omg 4

 Hemmabana  
 September            
   1-3 fr-sö Bg  NM Nationellt  Vingsted DK
 Resultat 2 KhF  Korthållfältserie 4
 Gräsmark
 Resultat 2 KhF  DM korthållfält  Backamo Vs
 Resultat 2 KhF  Upplandsserien KhF Kila  Sala Vm
 Resultat 3 Kh  Korthållscup Öst  Västerås Vm
  8-10 fr-sö Kh-KhF-Bg  JSM 50m, 300m,  Västerås Vm
  9 Bg  SM Sport 300m  Västerås Vm
 Resultat 10 KhF  Westserien omg 4
 Herrestad Vs
 Resultat 11   Bg-Kh

 Värmlandsserie

 50m-300m. omg 5 Slut

 Hemmabana  
 Resultat 17 KhF  Korthållfält DM Vm
 Götlunda Vm

 Resultat

 Resultat serie

 17 KhF

 DM korthållfält + RegM

 Korthållfältserie 5

 Edsbjörke
 Inbjudan 17 KhF

 Korthållfält

 Rydal Vg
 Inbjudan 22-23 fr-lö Lg  Dubbeltest  Ludvika Da
 Resultat  23-24 lö-sö Bg-Kh  Skol SM  Eskilstuna
 Resultat 30 Fg  Träningstävling  Kristinehamn
 Oktober          

 

 Resultat 1 KhF  Westserien omg 5

 Mörlanda

Vs

 Resultat 1 KhF  KH-Fält Upplandsserien

 Ununge

St

 Resultat 7 KhF  KH-Fält Upplandsserien  Frösunda  
 Inbjudan 7 Fg  Kretsfält 1 Stockkumla  Västerås Vm
 Resultat 7  Kh  Final Elitserien  Eskilstuna
 Resultat 8 Kh  Final Korthållscupen  Eskilstuna
 Resultat 8 Fg  Figurskjutning nr 6  Stålboda St
 Inbjudan 8 KhF  Westserien omg 6  Vårgårda Vg
 Resultat 14 Lg  Veteran Open  Ludvika Da
 Resultat 14 KhF  FörbundsM Korthållfält  Trosa
 Resultat 15 Fg  Regionskjutning 4  Ununge St
 Inbjudan 20-21 fr-lö Lg  Gästabudet Luft  Nyköping
 Inbjudan 20-22 fr-sö Lg  Ståläger  Ekshärad
 Inbjudan 21 Fg  Kretsfält 2 Stockkumla  Västerås Vm
 Inbjudan 22 Lg  Herre På Täppan omg 1  Ekshärad
 Inbjudan 22 Fg  Oktoberträffen  Karlshamn Bl
 Inbjudan 27-28 fr-lö Lg  Dubbeltest  Ludvika Da

 Inbjudan

 Anmlista

28-29 lö-sö Fg  SM Fält
 Kungsängen St

 Inbjudan

29 Lg  Falling Target  Ekshärad
 November            
 Inbjudan 3-4 fr-lö

Lg

 Knektaträffen

 Axvall

Vg

   4-5  lö-sö

Lg

 SM/RM sen o vet

 Rottne/Söraby

 Sm

 Inbjudan 5

Lg

 Värmlandsserien omg 1

 Hemmabana

 
 Inbjudan 5

Lg

 Eda Smällen

 Charlottenberg

 Inbjudan 5

Fg

 Figurskjutning

 Dagsås

Ha

 Inbjudan 11 Lg

 Sundstaträffen

 Karlstad

 Inbjudan 11 Fg

 Kretsfält 3 Stockkumla

 Västerås

Vm

 Inbjudan 11 Lg

 Odenträffen

 Falköping

Vg

  12    

 Regionkonferens

  

 Inbjudan 14-19 ti-sö Lg

 Alvins Minne

 Upphärad

Vg

  18-19 lö-sö Lg

 Göta Kanal

 

Vg

  18-19 lö-sö

Lg

 Fallmål SM/RM/JSM

 Kinna/Sjuhäradsbygden

Vg

 Inbjudan 18-19 lö-sö

Fg

 Fältskyttehelg

 Gotland

Go

  25-26 lö-sö

Lg

 Kristinehamnsträffen

 Kristinehamn

 Inbjudan 26

Lg

 Värmlandsserien omg 2

 Hemmabana

 
 Inbjudan 28 ti

Lg

 Herre På Täppan omg 2

 Ekshärad

 December            
  1-3 fr-sö

Lg

 ICA Open

 Gullspång

Vg
 Inbjudan 2

Fg

 KretsM Stockkumla

 Västerås

Vm
  3

Lg

 DM stå nationellt

 Sunne

   3

Fg

 Decembersmällen

 Norrskedika

Up
  9

Fg

 Skinkskytte

 Rommehed

Da
  9

Lg

 Kinnevedsträffen

 Kinnarp

Vg
  10

Lg

 Lussepuffen

 Ekshärad

  10

Fg

 Skinkskjutning

 Sandviken

 Inbjudan 16

Fg

 Julklappsskjutning

 Sala

Vm
 Inbjudan 17

Lg

 Värmlandsserien omg 3

 Hemmabana

 
 Inbjudan 30 Lg  Herre På Täppan omg 3  Ekshärad
  31 Fg  Nyårssmällen   Kristinehamn
             
2018            
Uppdaterad: 2017-10-19 16:20

Annonser

 

 

 

skytteserv rund_1