Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2013


SvSF Tävlingskalender IndTA 

  Värmlands Skyttesportförbund 
  Gevärssektionen
  Tävlingskalender 2013
             
Inb/ Resultat Datum Dag Typ Tävling Plats Distrikt
  Januari          
  1/1-15/12   ALLA FSR Rikspropaganda Hemmabana  
Resultat 2--5 on-lö Lg/ Lp Swedish Cup Sävsjö Sm
Resultat 12 Lg  Distriktsfinal Skyttiaden Mark Vf
Resultat 12 Lg  Distriktsfinal Skyttiaden Eda
Inbjudan 19-20 lö-sö Lg Björksta Open Björksta Vm
Resultat  20 Fg Januariträffen Haraker Vm
Resultat 20 Fg I 2-Trissen Figurskjutning Sanna Södra Karlstad Vä 
Resultat 25-27 fr-sö Ft Landskamp Danmark  
Resultat 26 Lg DM Sittande Karlstad
Resultat 27 sö  Fg  Banfältskjutning Skene  Vg 
Resultat 30 on Lg Testtävling Charlottenberg
  Februari          
Resultat 2 Lg Regionfinal Skyttiaden Väst Ekshärad
Resultat 2 Lg Regionfinal Skyttiaden Öst Eskilstuna  

Resultat

3 Fg Fryksdalsträffen Edsbjörke
Resultat  9-10 lö-sö Lg Testtävling Filipstad
Resultat  10 Fg Rommeknallen Rommehed Da
Resultat 13 on Lg Testtävling Charlottenberg
Resultat 16 Lg DM Sport Filipstad
Resultat 17 Fg Kträffen Mölnbacka
Resultat 17 Fg Kolmårdsträffen Kvarsebo/Krokek Ös
Resultat 24 Fg Bergslagsträffen Lindesberg Ör
Resultat 24 Fg Skaraborgsträffen (DM Vg) Kinnarp Vg
Resultat 25/2-3/3   Lg EM  Odense, Danmark  
             
  Mars          
Resultat 1-2 fr-lö Lg Ludvika Sport Open Dubbeltest Ludvika Da
  2--3 lö-sö Lg Fi-le kampen Filipstad
Resultat 3 Fg Varbergs bilfält, SSM Älekulla Vg
Resultat 6 on Lg Testtävling Charlottenberg
Resultat 9 Lg Skyttiaden riksfinal Eskilstuna
  9 Fg Vinterriksskytte Moälven/Modo  
NM uttagning 15     Anmälan NM till ingo    
Resultat  15-17 fr-sö Lg JSM-SM Sport Sävsjö Sm
Resultat 17 Fg Skillingmarkträffen Jubileum Skillingmark
Resultat 23 Lg Vårfinalen Karlstad

Resultat

24 Fg

Säffleträffen, DM Vä

Säffle
Resultat 29 fr Fg Påskrallyt Pajala No
Resultat 30 Fg Påskrallyt Juoksengi/Pello No
Resultat 31 Fg Påskrallyt Övertorneå No
             
  April          
Resultat 1 Fg Påskrallyt Niemis No
Resultat 1 Fg Varakretsen Essunga Vg
Resultat 6 Lg Säsongsavslutning Ekshärad
Resultat 7 Fg Västra Götalands och Region Väst Mästerskap Stenungsund Vs
Resultat 14 Fg Fältskjutning Tämta jubileum Tämta  

Resultat

21 Fg SM Fält (jun-sen-vet) Sthlm/Uppland  
Inbjudan 27   Bg Bohuscupen Svartedalen Vs
NM Uttagning     Bg NM Uttagning bana 2013    

Inbjudan

Anmlista

    Bg

Skytteligan

Anmälan senast 10 Maj

Hemmabanor  
  Maj          
  3--15   Lg/Kh Världscup Fort Benning, USA  
Resultat 4 Bg Vårträffen Alingsås Vg

Resultat

5 Bg Reveljen Eskilstuna

Resultat 

5--26   Bg AT hemmabana Hemmabanor  

Resultat

9 to Bg Dalaskytte Rommehed Da

Resultat

Resultat

11 Bg

 

Piprensaren

Skövde

Mariestad

Vg
Inbjudan  12 Kh Träningsläger ungdom Kristinehamn
Resultat  12 Bg Högsboträffen Högsbo Vs
Inbjudan 12 Kh Korthållstävling Högsbo Vs

Inbjudan

Resultat

16 to Bg Värmlandsträffen Arvika, Lekvattnet, Kristinehamn, Ulvsby
Resultat  18 Kh Fryksdalsträffen Edsbjörke
Resultat 18 Kh Trollsmällen Trollhättan Vs
Resultat 19 Bg Solstaträffen, DM ligg Ulvsby
Inbjudan 25-26 lö/sö Bg Hogdalsträffen o Mågaträffen

Ytterhogdal    Ljusdal

Inbjudan  25 Bg/ Kh Kristinehamnsträffen Kristinehamn
Inställd  26 Kh Inbjudningstävling Ekshärad
             
  Juni          
Inbjudan     Kh Elitserien Korthåll Hemmabanor  
Inbjudan 1--9     SVD rikstävling Hemmabanor  

Resultat

Inbjudan 

1--30   Bg Junitävlan Vä Jubileumstävling Hemmabanor  
Resultat 1 Bg Västsvenska Dagsås Ha
Inbjudan  6 to Kh Gränsfejden Eda
Resultat 7--8 fr-lö Kh Testtävling sport Trollhättan Vs
Resultat 8--9 lö-sö Bg Sverigecupen sport Trollhättan Vs
Resultat 8 Kh Nordvärmländska Torsby
Resultat 9 Bg Nordvärmländska Lekvattnet
Resultat 14-16 fr-sö Kh Masters Århus DK
  15 Kp DM  ligg Skövde Vg
Resultat 15 Bg Dubbeltävling Ulvsby
Resultat 16 Bg Bohusträffen Svartedalen Vs
Resultat 16 Kh Dejeträffen Deje
Resultat 18-21 ti-fr Bg Europacup Thun, Schweiz  

Resultat Fr

Resultat Lö

Resultat Sö

28

29

30

fr

 

50m Sport

Test

Eskilstuna internationella

Eskilstuna

Resultat

Resultat

29

30

Fg

Bg

Mitt Nordiska Östersund
  29 Kh Uttagning korthållslandskamp Jönköping Sm
Resultat 30 Kh Distriktsfinal kh cupen Deje
             
  Juli          
  3--12   Lg/Kh Världscupen Granada, Spanien  
INSTÄLLD 6 Bg Gränsfejden Eda/ Eidskog
Resultat 7 Kh DM ligg+ställning Kristinehamn
Resultat 6 G Björkskottet Ramsele Vb

Resultat

7-8 sö-må G Tavelträffen Ramsele Vb
Resultat 7 KhF Björkskottet Ramsele Vb
Resultat 7 G

Sydsvenska mästerskapen

Dagås Ha
Resultat 8 KhF Tavelträffen KhFält Ramsele Vb
Resultat 9 ti Kh Tavelträffen Korthåll  samt Norrlandsmästerskap Ramsele Vb
Resultat  11 to Kh Paradisträffen Arvika
Resultat 12 fr Bg Inbjudningstävling ligg Arvika
Resultat 13 Bg Arvikakedjan Arvika
Resultat 14 Bg Svensk-Norska Bogen

Inbjudan

Resultat

Resultat

Resultat

Resultat

Resultat

Resultat

Resultat

Resultat

 

Resultat

Resultat

Resultat

 

DJ60L

HJ3x40

DJ 3x20

HJ60L

D60L

H3x40

D3x20

H60L

 

Nat Ligg

Nat Ställn

Fält

 

ti

ti 

 

on

to

fr

Kh

50m

 

 

 

 

 

 

 

 

Kh

kh

KhF

SM-veckan

sportskytte

 

 

 

 

 

 

 

 

Nationellt

Eskilstuna

Resultat

Resultat

Resultat

Resultat

Resultat

D60L

H60L

H3x20

D3x20

H3x40

on

on

on

to

to

Bg SM Sport 300m Eskilstuna

Resultat

    Bg Skytteligan 2013 omg 5 Hemmabanor  

Resultat 

20-21 lö-sö Bg Margarethakedjan Rommehed Da
Resultat     Bg Värmlandsträffen omg 2    
  21/7-4/8   Bg/ Kh EM Osijek, Kroatien  

Resultat

26-28   Bg-Kh-Lg Vet-SM Sport Västerås Vm
Resultat 27 KhFT Nordvärmländska Falling Target Torsby
Resultat 27 Bg Skaraborgaren Mariestad Vg
             
  Augusti          
Resultat 3 Kh Sommarsaluten Hagfors
Resultat 3 Bg Augustiträffen Västerås Vm
Resultat 4 Bg Mälardalspokalen Stockholm St
Resultat 4 Bg Sandvikensliggen Sandviken
Resultat 10 Kh Reg-M + Kh-cup Arvika
Resultat 11 Bg DM ställning Ulvsby
Resultat 17 Bg DM sport Ulvsby
Resultat 18 Kh DM sport Charlottenberg
  23-25 fr-sö Kh Nat. Landskamp Ystad Sk
  24 Kh Pottenträffen Filipstad
Resultat  24 Bg DM Dalarna Rommehed Da
Resultat 25 Bg Brommastafetten Kungsängen St

Resultat

30/8-1/9

fr-sö

KhF-

Kh-Bg

JSM - Korthåll - Khfält - Bana Gevär Västerås Vm
Resultat 30/8-8/9   G-Kh Riksskölden Hemmabanor  
Flyttad> 7/9 31 Khf Kristinehamnstr. (DM Vä) Kristinehamn
             
  September          
INSTÄLLD 7 KhF DM & Kristinehamnsträffen Kristinehamn
Ny Dag 6-7 fr-lö Bg Nat. Landskamp NM Dagsås Ha
Resultat     kh Värmlandsserien Korthåll Hemmabanor  

Resultat

 

 

Bg

Allsvenskan 3x10

Hemmabanor  

Resultat Li

Resultat St

13

14

fr

Bg

SM Bana Sen och Vet

Arvika
  21 Bkp Värmlandsserien final  Filipstad
  22 Fkp Värmlandsknattret  Filipstad
  21-22 lö-sö Bg/ Kh Skol-SM Sundsvall ?  
  22 Khf Propagandatävling Magra Vg
Flyttad till 6 Oktober 29 Fg Skövdeträffen Skövde Vg
Resultat 29 Lg Dubbeltest Ludvika Da
             
  Oktober          
  5 Fkp Göteborgsträffen / Fält 6:an Sisjön, Mölndal Vs
Resultat 5 Kh Elitseriefinal Eskilstuna  
Resultat 6 Kh Final Kh-cup Eskilstuna  
Resultat 6 Fg Skövdeträffen Skövde Vg
Resultat 12 Lg Ludvika Veteran-Open Ludvika Da
Resultat 19 Lg Gästabudet Luftgevär Nyköping  
  20 Lg Dubbeltest sport Mark Vg
  20 Lg DM nationellt Ekshärad
Resultat 25-26 fr-lö Lg Dubbeltest Ludvika Da
  26 Ft Falling Target Sunne
  26   Regionkonferens Väst   Vg
             
  November          

Resultat 

2 lö  Fg Fältskyttekåren Kungsängen St
  2 Lg SM/RM nationellt ?  
Resultat 2 Lg Knektaträffen Axvall Vg
INSTÄLLD 3 Fg Föleneträffen Fölene Vg
Inbjudan     Lg Allsvenskan Luft Lag Hemmabana  
Inbjudan 6   Lg

Värmlandsserien &

Skjuttiaden

Hemmabana  
  8--10 fr-sö Lg Hajomsdecimalen Mark Vg
Inbjudan 9 Lg Odenträffen Falköping Vg
Inbjudan 9 Lg Ståläger Ekshärad

Resultat

Final

Klassvis

Lagtävling

10 Lg Edasmällen Charlottenberg
Resultat 10 Fg Gropträffen Närkes Kil Ör
  12--15 ti-sö Lg Alvins minne Upphärad Vs
Resultat  13 on Lg Testtävling Eda
Inbjudan 15-17 fr-sö Lg Ludvikaskottet Ludvika Da
Resultat 16-17 lö-sö Lg/Lp Göta kanal masters Töreboda Vg
Resultat 16-17 lö-sö Lg Kretsmästerskap Vadsbo Vg
Resultat 16 Fg Figurskjutning Alingsås Vg
Resultat 16 Lg Månadstest Eskilstuna
Resultat 22-24 fr-sö Ft

Falling Target

SM JSM RM

Kinna Vg

Resultat Totalt

Dag 1

Dag 2

23-24 lö-sö Fg Fältskyttehelg Gotland Gotland Go
Resultat 24 Fg Höstfältskjutning Essunga Vg
Resultat 29-1 Dec fr-sö  Lg  Ica Open   Gullspång  Vg 
Resultat 29-30 fr-lö Lg Kristinehamnsträffen Kristinehamn
             
  December          
Resultat 7 GF KpF Skinkskyttetävling Rommehed Da
Resultat 7 Lg Kinnevedsträffen Kinnarp Vg

Resultat

Resultat

7

8

Lg

 

Regionala kval

Dubbeltest

Kinna/Mark Vg
Resultat 11 on Lg Testtävling Eda
Resultat 14 Lg Lussepuffen Ekshärad
Resultat 27 fr Lg DM Nationellt stå Ekshärad
             
             
Uppdaterad: 2016-06-07 17:07

Annonser

 

 

 

skytteserv rund_1