Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2012


Värmlands Skyttesportförbund

Gevärssektionen

 Tävlingskalender 2012

 Sök månad 

Januari  Februari  Mars  April  Maj  Juni
 Juli  Augusti  September  Oktober  November  December

Datum

 

Tävling

Plats

Januari

1/1-15/12

 

Alla vapen

FSR Rikspropaganda

Hemmabanor

 

 Resultat

4-7

on-lö

Lg

Swedish Cup

Sävsjö

 

 Resultat

7

 

 Zonomgång Skyttiaden

 Skövde

Vg

Resultat

14

Lg

Skyttiaden förbundsfinal

Karlstad

 

14

Lg

Skyttiaden förbundsfinal

Trollhättan

Vs

 Resultat

15

sö 

Fg  

Figurskjutning 

Södra Mark 

Vg

 Resultat

 15

sö 

Fg 

Regionfältskjutning 

Kungsängen 

St

 

21-22

lö-sö

Lg

Testtävling

Kviberg

Vs

 Resultat

22

Fg 

Januariträffen 

Haraker 

Vm

 

27-29

fr-sö

LgFt

Landskamp

Mark

Vg

 Resultat

29

 Fg

Fryksdalsträffen

Edsbjörke

Vä 

Februari

 

 

 

 

 

 

 Resultat

4

Lg

Skyttiaden regionfinal

 Kinna

Vs

 Resultat

5

Fg

Säffleträffen

Säffle

 Resultat

11

lö 

Lg 

KretsM Fryksdalen 

Sunne

 Resultat

11

lö 

LG 

Tibro Stående 

Tibro

Vg 

 Inbjudan

11-12

lö-sö 

Lg 

Dubbeltest

Filipstad 

Vä 

 Resultat

12

sö 

Fg 

Kolmårdsträffen 

Kvarsebo

Ös

 Resultat

14-20

ti-må

Lg

EM

Heinola SF

 

 Resultat

18 

lö 

Lg 

DM Sittande

Ekshärad 

Vä 

 Resultat

18

Lg

Sportlovsträffen

Skövde

Vg

 Resultat

19 

sö 

Fg

Skillingmarksträffen 

Skillingmark 

Vä 

 Inbjudan

19

Fg

Rommeheds banknall

Rommehed

Da

 

25

Lg

Dm nationellt stå

Uddevalla

Vs

 

25

Lg

ICA-smällen

Malung

Da

 Resultat

26

sö 

10m 

Dubbeltest 

Kinna 

Vs 

 Resultat

26

Fg

Bergslagsträffen

Lindesberg

Ör

Mars

 

 

 

 

 

 

 Resultat

3-4

lö-sö

Lg

Fi-Le kampen

Filipstad

 

3

Lg

DM nationellt sitt

Trollhättan

Vs

 Inbjudan

6-11

ti-sö

Lg

Trollpuffen

Trollhättan

Vs

 Resultat

10

Lg

Skyttiaden riksfinal

Eskilstuna

 

11

Lg

DM sport

Kviberg

Vs

 Resultat

11

sö 

Fg 

DM Västergötland,

Västra GötalandsM 

Hajom 

Vg 

 Inbjudan

16-18

fr-sö

Lg

JSM + SM sport

Linköping

Ög

 Resultat

 Resultat

17

18

sö 

Fg 

Ramseleforsskyttet

Umeträffen 

Tvärålund

Vb 

 Resultat

18

sö 

Fg 

Regionfält 3 

Ununge 

St 

 Resultat

18

Fg

Fältslaget 

Burseryd 

Sm 

 Resultat

(23)24

(fr)lö

Lg 

Vårfinalen

Karlstad

 Resultat

Resultat

24

Fg

K-träffen

DM

Mölnbacka

 Resultat

25

sö 

Fg 

Hallands Bilfält 

Källsjö 

Ha 

 Resultat

31

lö 

Lg 

Säsongavslutning 

Ekshärad 

April

 

 

 

 

 

 

 Resultat

1

Fg

Skaraborgsträffen,

Mästerskap Reg Väst

Kinnarp

Vg 

 Resultat

1

sö 

Fg 

Stockholms Fältskyttekår

Kungsängen

St

 Resultat

6

fr

Fg

Påskrallyt

Pajala

No

 Resultat

7

Fg

Vinterriksskytte

Niemis

No

 Resultat

8

sö 

Fg 

Påskrallyt 

Juoksengi/Pello

No 

 Resultat

Fg 

Påskrallyt 

Övertorneå 

No

 Resultat

9

Fg

Varakretsen

Essunga

Vg

 Resultat

13-15

fr-sö 

Kh 

Eskilstuna Open Sport 

Eskilstuna 

Sö 

 Resultat

15

Fg

SM Fält

Tånga Hed, Vårgårda

Vg

 Inbjudan

28

Bg

Bohuscupen

Svartedalen

Vs

 

29

 

Sv Förbundsmöte

Stockholm 

 

Maj

 

 

 

 

 

 

 Resultat

4-20

 

Bg

AT hemmabanetävling

Hemmabanor

Vg

 Inbjudan

Anm lista

5

Serie

Bg

Skytteligan 2 mans lag

Nordiska programmet

Hemmabanor 

 

 

5

Bg

SM uttagning liggande

Svartedalen

Vs

 Inbjudan

5

Kh

Träningsläger Värmland

Arvika

 Resultat

6

Bg

Vårträffen

Alingsås

Vg

 Resultat

6

sö 

Bg 

Reveljen 

Eskilstuna 

Sö 

 Resultat

12

Bg

Piprensarn

Skövde + Mariestad

Vg

 Resultat

12

lö 

Kh 

Vrenaträffen 

Vrena 

Sö 

 Resultat

13

sö 

Bg 

Solstaträffen

Ulvsby 

Vä 

 Inbjudan

13

Bg

Högsboträffen

Göteborg

Vs

 Inbjudan

Anm lista

13

sö 

Bg 

Vårtävling 

Rosersberg 

St 

 Resultat

15

ti 

Kh 

Gränstest 50 m 

Charlottenberg

Vä 

 Resultat

18-19

fr-lö 

Bg 

Norma Cup  

Arvika 

Vä 

 Resultat

KH cup Regler

19

 

 

Kh

 

Inbjudningstävling 

Korthållscup

Värmland

Edsbjörke 

 

 

 Resultat

20

Bg

DM ligg 300 m

Kristinehamn

 Inbjudan

21 

 

kH

Sista anmälningsdag

Elitserien Kh 

Hemmabanor 

 

 Resultat

 

25

26

Fr

Bg

Kh 

Trollträffen

300m

50m sport

Trollhättan

Vs

 Resultat

27

sö 

27

Länskamp

Skaraborg - Örebro

Mariestad

Vg

 Nytt datum

26 Aug

27

Kh

Regionsmästerskap korthåll

+ reg final U-cup

Rydal

Vg

Juni

 

 

 

 

 

 

 Resultat

1-30

 

Bg 

Junitävlan 

Hemmabanor 

Vä 

 Resultat

2-10

lö-sö

Bg-Kh

SvD Riksskytte

Hemmabanor

 

 Inbjudan

2

BFKp

Kpistens dag

Skövde

Vg

 Resultat

2

Bg

Västsvenska Pokalen

Arvika

 Inbjudan

lö 

50m 

Centralt kval juniorer

Testtävling 50 m 

Eskilstuna

 Resultat

 

sö 

Kh

Bg 

OBS! Ändrat datum Kristinehamnsträffen 

Kristinehamn 

Vä 

 Inställt

3

Bg-Kh

Inbjudningstävling

Norra Ny

 Resultat

6

on

Kh

Gränsfejden

Eda

 Resultat

9

Bg

Nordvärmländska

Lekvattnet

 

9

Bg

DM ligg

Essunga

Vg

 Inbjudan

9

Kh

Trollsmällen

Trollhättan

Vs

 Inbjudan

9

lö 

Bg 

Jubileumstävling

150 år 

Trollhättan

Vs 

 Inbjudan

11

Omg 1

Kh Bg

Värmlandsserien 

Hemmabana

Vä 

 Inbjudan

15-17 

fr-sö 

Kh 

Eskilstuna Internationella Sport 

Eskilstuna

 

16

Sport

DM 3x20

Skövde

Vg

 Resultat

16

Kh

Dejeträffen

Deje

 Inbjudan

17

Bg

Bohusträffen

Svartedalen

Vs

 Resultat

17

Bg

Dubbeltävling

Ulvsby

 Resultat

26-30

Ti-Lö

Bg 

Lapua Cup 

Eskilstuna

Sö 

 Resultat

 Resultat

30

KpB

KpF

Filipstadsträffen

Filipstad

Juli

 

 

 

 

 

 

 Flyttat till

8 Juli

1

Kh

OBS! Ändrat datum

DM 50 m Ligg + Ställn

Kristinehamn

 Resultat

1

KpB

Lesjöforsknattret

Lesjöfors

 Resultat

2

 

Kh

Värmlandserien Omg 2

Hemmabana

 

 Resultat

2

 

Kh

Elitserien 50 m Omg 2

Hemmabana

 

 

7

Kh

DM sport

Kallebäck/Göteborg

Vs

 Resultat

7

Bg

Gränsfejden

Eda

 Resultat

7

Bg

Grensestevnet

Eidskog

Norge

 Resultat

 Resultat

8

sö 

Kh 

DM 50 m Ligg

              Ställning

Kristinehamn

Vä 

 Resultat

8

Bg

Fryksdals kretsm

Fryksdal

 Inställt

8

Kh

Svensk-Norska

Åmotfors

 Resultat

 

 

Bg 

Skytteligan Omg 5

Hemmabana

 

 Resultat

12

to

Kh

Paradisträffen

Arvika

 Resultat

 Resultat

13

14

fr

BgL

Bg

Liggandetävling

Arvikakedjan

Arvika

 Inbjudan

14

lö 

Fg 

Figurskjutning

Fält Kikare 

Kristinehamn

Vä 

 Resultat

15

Bg

Bogens svensk/norska

Bogen

 Resultat

18

on 

Kh 

Testtävling 50m Sport 

Arvika 

Vä 

 Inbjudan

20-22

fr-sö

 

Veteran SM Sportskytte

Kristinehamn

 Resultat

19

to

Kh

Minikedjan

Öved-Östraby

Sk

 Resultat

20

fr-sö

Bg

120 Års Jubileum

Skurup

SK

 Inbjudan

21-22

lö-sö

Bg

Margarethakedjan

Landskrona

Sk

 Resultat

 Resultat

 Resultat

 Resultat

 Resultat

 Resultat

 Resultat

23

24

25

26

27

28

29

ti

on

to

fr

KhF

KhL

Kh

Sport

Sport

sport

Sport

SM Korthåll Fält

SM Korthåll Liggande

SM Korthåll Ställning

SM HJ 3x20. DJ60 Ligg

SM DJ3x20.  HJ60 Ligg

SM H3x40.    D60 Ligg

SM H60 Ligg. D3x20

Ystad

Sk

 Resultat

 Resultat

28

Bg

Kh

Skaraborgaren

Mariestad

Axvall

Vg

Augusti

 

 

 

 

 

 

 Resultat

4-5

lö-sö 

Bg

SM Sport 300 m 

Eskilstuna 

 Resultat

4

Kh

Sommar-Saluten

Hagfors

 Resultat

4

Bg

Augustiträffen

Västerås

Vm 

 Resultat

5

sö 

Bg 

Mälarpokalen 

Västerås 

Vm

 Resultat

6

 

Kh

Elitserien 50 m 

Hemmabana

 

 Resultat

6

 

Kh

Värmlandsserien

Omg 3

Hemmabana

 Resultat

11

Bg

DM ställning 300m

Arvika

 

12

Bg

DM ställning 300m

Falköping

Vg

 

12

Bg

DM ställning 300m

Göteborg

Vs

 

17-19

fr-sö

Kh

Landskamp

Danmark

 

 

18

Kh

Flundreträffen

Flundre

Vs

 Inbjudan

18

Kh

Potten-Träffen

Filipstad

 Resultat

18

Kh 

Gränstest 50 m 

Charlottenberg 

Vä 

 Resultat

18

lö 

Kh 

Augustitest 50 m 

Eskilstuna 

Sö 

 Resultat

 Resultat

18

19

Bg

SM Ställning

SM Liggande

Skövde

Vg

 Resultat

20

må 

Kh 

Gränstest 50 m 

Charlottenberg  

Vä 

 Inbjudan

24-26

fr-sö

Kpist

SM Kpist

Malmö

Sk

 Resultat

25

Khf

Kristinehamnsträffen + DM

Kristinehamn

 Resultat

26

sö 

Bg 

Brommastafetten 

Kungsängen 

St

 Resultat

26

Sö 

Kh 

Regionsfinal

Korthållscupen

Axvall

Vg

September

 

 

 

 

 

 

 Resultat

1-12

 

GL

KhL

Riksskölden

Hemmabana

 

 Resultat

 Resultat

1

lö 

Kh 

DM 50 m Sport 

Gränstest

Charlottenberg

Vä 

 Inbjudan

1-2

lö-sö 

Bg 

SWE Cup 300m Sport

Gimo

 

 Resultat

 

 

Kh

Elitserien omg 1-4 

Hemmabana 

 

 Resultat

 

 

Kh

Värmlandsserien

Omg 1-5

Hemmabana 

 

 Resultat 

7-9

fr-sö

G-Kh

JSM/RM

Eskilstuna

 

13-16

to-sö 

Bg-Fg 

NM gevär 

Norge

 

 Resultat

15

BKp

Värmlandsseriefinal

Filipstad

 Resultat

16

FKp

Värmlandsknattret

Filipstad

 Resultat

 

 

Kh

Elitserien omg.1-5

Hemmabana

 

 Resultat

22-23

lö-sö

G-Kh

GF-KhF

Skol SM

Enköping Kungsängen

 

 Inställt

23

sö 

Bg 

Dm sport 300 m 

Ulvsby

 Resultat

30

sö 

KhF

FM Västmanland 

Skultuna 

Vm 

Oktober

 

 

 

 

 

 

 Resultat

6

lö 

KhF 

Kanonsmällen

Finspång 

 

 Inbjudan

5-6 

fr-lö

Lg

Luft läger  

Ekshärad

 Resultat

6

Kh

Elitseriefinal

Eskilstuna

 Skjuttider

7

Kh

Riksfinal Ungdomscupen

Eskilstuna

 Resultat

7

KhF 

Korthåll Fält  

Ununge 

 

 

13

lö 

Lg 

Ungdomstävling 

Eskilstuna 

Sö 

 

14

Lg 

Dubbeltest Sport 

Eskilstuna

 Resultat

17 

on 

Lg 

Gränstest 

Charlottenberg 

Vä 

 Resultat

18

to 

Lg 

Testtävling 

Botkyrka 

St 

 Inbjudan

20

lö 

Lg 

Gästabudet Luft 

Nyköping

 

 Resultat

20

lö 

Lg 

Dubbeltest 

Eskilstuna 

Sö 

 Resultat

21

sö 

Lg

Dubbeltest 

Kinna

Vg

 Resultat

21

sö 

Fg 

 

Skövdeträffen 

Skövde 

Vg 

 Resultat

21

sö 

Fg 

Mälardalsträffen 

Strängnäs

 

27

 

Regionkonferens

 

 

 Resultat

27

Lg

Falling Target

Sunne

 Resultat

27

lö 

Lg 

Dubbeltest 

Ludvika 

Da 

 Inbjudan

28

sö 

Lg 

Ståläger 

Karlstad

Vä 

 Resultat

31

on 

Lg 

Gränstest 

Charlottenberg 

Vä 

November

 

 

 

 

 

 

 Resultat

2-3

fr-lö 

Lg 

Knektaträffen

Axvall

Vg 

Resultat 

Junior

Senior Stå

Veteran Stå

Sen Sitt

Vet Sitt

3

Lg

SM sen o vet nationellt

 Eskilstuna/Umeå

 

 Resultat

4

Fg

Föleneträffen

Fölene

Vg

 Inbjudan

9-11 

fr-sö 

Lg 

Arboga Träffen 

Arboga 

Vm 

 Inbjudan

9-11

fr-sö

Lg 

Hajoms Decimalen 

Skene 

Vg

 Resultat

11

Lg

Edasmällen

Eda

 Resultat

16-18

fr-sö

Lg 

Ludvikaskottet 

Ludvika  

Da 

 Resultat

17

lö 

Lg 

DM: Stående

Sport o Nationellt 

Ekshärad

 Resultat

17-18

lö-sö

Lg/P

Göta Kanal Masters

Töreboda

Vg

 

15-18

to-sö

Lg

Alvins Minne

Upphärad

Vs

 Resultat

18

Lg

Duddeltest 

Strömsund 

 

 Resultat

18 

sö 

Fg

Höstträffen

Kungsängen

St 

 Resultat

23-25

fr-sö

Lg

SM/JSM Falling Target

 

 

 Resultat

25

sö 

Fg 

Varatraktens höstfältskjutning

Essunga

Vg 

 Resultat

28

on 

Lg

Gränstest 

Charlottenberg 

Vä 

December

 

 

 

 

 

 

 Resultat

30-1 

fr-lö

Lg

Kristinehamnsträffen

Kristinehamn

 Resultat

1

Lg

Reg Kval + Dubbeltest

Solna

St

 Resultat

1-2 

lö-sö 

Lg 

Reg Kval + Dubbeltest

Kinna

Vg 

 Resultat

2

sö 

Lg 

Reg-Kval + Testtävl 

Strömsund 

Jä 

 Resultat

2

sö 

Fg 

Gropträffen 

Närkes Kil 

Ör 

 Resultat

2

sö 

Fg 

Decembersmällen

Norrskedrika

 

 Resultat

4

ti 

Lg 

Gränstest 

Charlottenberg 

Vä 

 Resultat

5

on 

Lg 

Gränstest 

Charlottenberg 

Vä 

 Resultat

8

Lg

Lussepuffen

Ekshärad

 Resultat

8-9 

lö-sö 

Lg

Kinnevedsträffen

Kinnarp

Vg 

 Inbjudan

30

fr

Lg

Salebyfallet 

Saleby 

Vg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://public.indta.idrottonline.se/

 

 

Uppdaterad: 2016-06-07 17:07

Annonser

 

 

 

skytteserv rund_1