Hoppa till sidans innehåll

SWEDISH CUP: Vinnare dag 1, pistol och gevär

03 JAN 2019 22:38
Här följer en sammanfattning av finalresultaten från dag 1 i samtliga klasser.
  • Uppdaterad: 03 JAN 2019 22:38



Vinnare dag 1, damer, pistol

Guld - Stina Lawner, Falu Sport- o Pistolskyt, SWE, 236,7 p 
Silver - Josefine Thörnkvist, Zinkgruvans Pistolskytte, SWE, 235,2 p
Brons - Vendela Sörensson, Öckerö Skytteförening, SWE, 215,1 p

 

 

Vinnare dag 1, herrar, pistol:

Guld - Morgan Johansson, Stockholmspolisens SF, SWE, 237,8 p 
Silver - Jan Olov Danielsson, Älvdalens Pistolklubb, SWE, 237,5 p 
Brons - Michael Bittner, NSSV Hannover, GER, 217,5 p

 

Vinnare dag 1, damjuniorer, pistol

Guld - Ann Helen Aune, Mysen Pistollag, NOR, 236,0 p 
Silver - Vanessa Seeger, NSSV Hannover, GER, 234,4 p 
Brons - Ella Hakala, Isonkyrön Metsästys ja A, FIN, 210,3 p

Vinnare dag 1, herrjuniorer, pistol

Guld - Jan Luca Karstedt, NSSV Hannover, GER, 244,6 p 
Silver - Martin Sörensen, Älvdalens Pistolklubb, SWE, 233,8 p 
Brons - Isac Ahlqvist, Lönsboda Sportskytteklub, SWE, 211,8 p



Vinnare dag 1, damer, gevär.

Guld - Anna Skade Nielsen, Særslev Skf, DEN, 251,4 p 
Silver - Jenny Stene, Kisen MSL, NOR, 249,6 p 
Brons - Henna Viljanen, Kyrkslätt Skf, FIN, 228,0 p

Vinnare dag 1, herrar, gevär

Guld - Esben Egeskov Jakobsen, Særslev Skf, DEN, 248,6 p 
Silver - Marcus Madsen, Aleholms Skytteförening, SWE, 248,4 p 
Brons - Aleksi Leppä HAS, FIN, 227,5 p



Vinnare dag 1, damjuniorer, gevär.

Guld - Stephanie Grundsøe, Gundsølille Skytteforening, DEN, 251,2 p
Silver - Jeanette Hegg Duestad, Notteroy NSF, NOR 250,7 p
Brons - Viivi Kemppi, Finnish Shooting Sport F, FIN, 228,6 p



Vinnare dag 1, herrjuniorer, gevär.

Guld - Vegard Nordhagen, Elverum Rifleklubb, NOR, 248,3 p
Silver - Nicklas Kildehøj, BPI, DEN, 244,7 p
Brons - Aleksander Teisrud, Kisen MSL, NOR, 224,1 p

Vinnare dag 1, SH2, gevär, på bilden guldmedaljören Philip Jönsson.

Guld - Philip Jönsson, Mariestads Skyttegille, SWE, 632,4 p 
Silver - Therese Løvhaug, Krapfoss SSL, NOR, 627,4 p 
Brons - Ellinor Axelsson Vaughn, Djurö Skyttesportförenin, SWE, 627,3

Vinnare dag 1, veteraner, gevär

Guld - Annika Arvidsson, Skillingaryds Skyttegill, SWE, 398,1 p 
Silver - Arne Morten Nyfløt, Gudbrandsdal Sportsskytt, NOR, 397,9 p 
Brons - Martin Sahlbring, Uddevalla Skyttegille, SWE, 397,9 p


Vinnare dag 1, veteraner, pistol:

Guld - Ulf Peterson, Karlshamns Ungdomspistol, SWE, 375 p
Silver - Maria Prandl-Norrgård, Salems Pistolklubb, SWE, 371 p 
Brons - Börje Lundin, Vännäs Skytteförening, SWE, 366 p

 

 




Skribent: Richard Gardt
Epost: Adressen Gömd

Gevärssektionen

Lerduvesektionen

Pistolsektionen

Viltmålssektionen

TRÄFFSÄKERT 
SvSF:s webb-tv magasin 



Webbshop



Samarbetspartners

 Norma Logo www


Gyttorp_logo_hogerspalt


Sponsorer



SvSF i sociala medier

FB Youtube Insta logos


Till SvSF:s Facebooksida. Till SvSF på Youtube Till SvSF:s på Instagram

 Tidningen Svensk Skyttesport

 Svensk Skyttesport banner

Tävlingar



Postadress:
Svenska Skyttesportförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-699 63 70
E-post: This is a mailto link