Hoppa till sidans innehåll

SWEDISH CUP, Dag 3 och slutsummering

05 JAN 2019 23:48
Marcus Madsen (gevär) och Vendela Sörensson (pistol) svarade för varsin "favorit i repris" när de lyckades ta hem guldet i sina respektive klasser även dag 3. Lotten Johansson blev också guldmedaljör idag i damernas gevär.
  • Skapad: 05 JAN 2019 23:48

 


Lite statristik från årets Swedish Cup.

Länder representerade: Sverige, Norge, Danmark, Finland, Storbritannien, Tyskland, Ryssland, Lettland, Estland, Schweiz, Grekland samt Indien.

Antal starter:1493 st, 985 på gevär och 508 på pistol.

Deltagande föreningar: 198 st från 12 olika länder.
Antal deltagare är 517 st, 331 på gevär och 186 på pistol.
Antal damer är 241 st, 183 på gevär och 58 på pistol.
Antal herrar är 276 st, 148 på gevär och 128 på pistol.




Vinnare dag 3, damer, pistol

Guld - Vendela Sörensson, Öckerö Skytteförening, SWE, 237,8 p 
Silver - Ritva Karri, Finnish Shooting Sport F, FIN, 231,5 p 
Brons - Elina Silver, Turun Seudan Ampujat, FIN, 213,0 p



Vinnare dag 3, herrar, pistol

Guld - Michael Bittner, NSSV Hannover, GER, 241,0 p 
Silver - Frederik Larsen, Aarhus Pistolskytteforen, DEN, 240,0 p
Brons - Per-Anders Lander, Kungl Värmlands Regement, SWE, 219,0 p

 

Vinnare dag 3, veteraner, pistol.

Guld - Maria Prandl-Norrgård, Salems Pistolklubb, SWE, 378 p 
Silver - Ulf Peterson, Karlshamns Ungdomspistol, SWE, 362 p 
Brons - Penelope Tsantoula, SS Volos, GRE, 362 p



Vinnare dag 3, damjuniorer, pistol

Guld - Vanessa Seeger, NSSV Hannover, GER, 238,7 p 
Silver - Michaela Jansson, Håtuna Pistol o SSK, SWE, 234,6 p 
Brons - Ann Helen Aune, Mysen Pistollag, NOR, 215,2 p

Vinnare dag 3, herrjuniorer, pistol

Guld - Jan Luca Karstedt, NSSV Hannover, GER, 240,0 p 
Silver - Martin Sörensen, Älvdalens Pistolklubb, SWE, 230,7 p 
Brons - Isac Ahlqvist, Lönsboda Sportskytteklub, SWE, 211,6 p



Vinnare dag 3, damer, gevär

Guld - Lotten Johansson, Ramselefors Skytteföreni, SWE, 249,8 p
Silver - Louise Madsen, Viborg Skytteforening, DEN, 248,1 p 
Brons - Anna Skade Nielsen, Særslev Skf, DEN, 227,3 p

Vinnare dag 3, herrar, gevär

Guld - Marcus Madsen, Aleholms Skytteförening, SWE, 250,5 p 
Silver - Aleksi Leppä, HAS, FIN, 250,0 p 
Brons - Benjamin Tingsrud Karlsen, Kisen MSL, NOR, 226,4 p



Vinnare dag 3, veteraner, gevär:

Guld - Annika Arvidsson, Skillingaryds Skyttegill, SWE, 401,6 p 
Silver - Martin Sahlbring, Uddevalla Skyttegille, SWE, 401,5 p 
Brons - Kattis Andersson, Älmhults Skytteförening, SWE, 398,7 p

 

Vinnare dag 3, SH2, gevär.

Guld - Philip Jönsson, Mariestads Skyttegille, SWE, 630,7 p
Silver - Therese Løvhaug, Krapfoss SSL, NOR, 630,6 p 
Brons - Heidi Sørlie-Rogne, Kisen MSL, NOR, 628,6 p

Vinnare dag 3 damjuniorer, gevär

Guld - Viivi Kemppi, Finnish Shooting Sport F, FIN, 250,8 p 
Silver - Jenna Kuisma, Kyrkslätt Skf, FIN, 249,9 p
Brons - Isabelle Johansson, Anderstorps Skytteföreni, SWE, 227,2 p

 

Vinnare dag 3, herrjuniorer, gevär:

Guld - Nicklas Kildehøj, BPI, DEN, 249,4 p 
Silver - Jon-Hermann Hegg, Kisen MSL, NOR, 247,6 p 
Brons - Cristian Friman, Esbo skytteförening, FIN, 227,0 p

 

 

 

 

 

Skribent: Richard Gardt
Epost: Adressen Gömd

Gevärssektionen

Lerduvesektionen

Pistolsektionen

Viltmålssektionen

TRÄFFSÄKERT 
SvSF:s webb-tv magasin 



Webbshop



Samarbetspartners

 Norma Logo www


Gyttorp_logo_hogerspalt


Sponsorer



SvSF i sociala medier

FB Youtube Insta logos


Till SvSF:s Facebooksida. Till SvSF på Youtube Till SvSF:s på Instagram

 Tidningen Svensk Skyttesport

 Svensk Skyttesport banner

Tävlingar



Postadress:
Svenska Skyttesportförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-699 63 70
E-post: This is a mailto link